دوست داشتن0
افزودن به فهرست علاقه‌مندی‌ها

ترموکنترلر دیجیتال سرمایش گرمایش ورودی PT100 مدل AX7-4A هانیانگ

تحلیل و بررسی کوتاه خرید ترموکنترلر دیجیتال سرمایش گرمایش ورودی PT100 مدل AX7-4A هانیانگ

 • برند : هانیانگ (Hanyoung)
 • کشور سازنده : کره جنوبی
 • نوع خروجی : SSR+Relay
 • روش کنترل : PID , ON-OFF
 • روش تنظیم و نمایش : دیجیتال
 • ولتاژ تغذیه (V) : 100-240 AC
 • نوع عملکرد : H/C(سرمایش یا گرمایش)
 • ابعاد : 48*96*63
 • خروجی آلارم : Relay
ادامه مطلب
استعلام بگیرید
نام تجاری:
کد QR را برای باز کردن این صفحه بر روی تلفن همراه خود اسکن کنید.
محصولات مرتبط
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس T3S-B4RK4C ترموستات آتونیکس T3S-B4RK4C از جمله ترموستات های آتونیکس کم مصرف بازار ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس T4L-B3RK4C ترموستات آتونیکس T4L-B3RK4C از جمله ترموستات های آتونیکس کم مصرف بازار ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس T4M-B4RK4C ترموستات آتونیکس T4M-B4RK4C از جمله ترموستات های آتونیکس کم مصرف بازار ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TAL-B4RK4C ترموستات آتونیکس TAL-B4RK4C از جمله ترموستات های آتونیکس کم مصرف بازار ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TAM-B4RK4C ترموستات آتونیکس TAM-B4RK4C از جمله ترموستات های آتونیکس کم مصرف بازار ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TAS-B4RK4C ترموستات آتونیکس TAS-B4RK4C از جمله ترموستات های آتونیکس کم مصرف بازار ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4H-22R ترموستات آتونیکس TC4H-22R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4H-24R ترموستات آتونیکس TC4H-24R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4L-22R ترموستات آتونیکس TC4L-22R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4L-24R ترموستات آتونیکس TC4L-24R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4M-22R ترموستات آتونیکس TC4M-22R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4M-24R ترموستات آتونیکس TC4M-24R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4S-12R ترموستات آتونیکس TC4S-12R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4S-24R ترموستات آتونیکس TC4S-24R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4SP-14R ترموستات آتونیکس TC4SP-14R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4W-22R ترموستات آتونیکس TC4W-22R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4W-24R ترموستات آتونیکس TC4W-24R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4Y-12R ترموستات آتونیکس TC4Y-12R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه و پرمصرف آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TC4Y-14R ترموستات آتونیکس TC4Y-14R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه و پرمصرف آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
استعلام بگیرید (بدون مالیات)
تحلیل و بررسی کوتاه ترموستات آتونیکس TCN4H-22R ترموستات آتونیکس TCN4H-22R از جمله ترموستات های مقرون به صرفه و پرمصرف آتونیکس در بازار  صنعت ایران محسوب می شود.
توضیحات

کنترلر دما و رکوردر دما

کنترلر دما یا ترموکنترلر ThermoController ابزاری است که جهت حفظ و کنتذل دما در یک مقدار معین به کار می رود. در بسیاری از فرایندهای تولیدی و صنعتی لازم است تا دمای یک فرایند و یا مواد سازنده یک محصول بطور دقیق کنترل شده تا منجر به تولید یک محصول مناسب گردد. خرید کنترلر دما بطور گسترده در اغلب صنایع الزامی و رایج است. به عنوان مثال در صنایع سرامیک لازم است که دمای پخت کاشی داخل کوره دائما یک مقدار ثابتی باشد چرا که در غیر این صورت محصول خروجی دارای اشکالات بسیاری خواهد بود. همچنین به عنوان مثال در خشک کن ها نیز لازم است دمای داخل خشک کن بطور مداوم کنترل گردد تا محصول یا مواد خروجی خشک کن دارای کیفیت لازم جهت انتقال به مراحل بعدی فرایند تولید را داشته باشند. شاید ملموس ترین مثال از کاربرد کنترلر دما که می توان عنوان کرد یخچال آشپزخانه باشد، دمای یخچال باید در یک محدوده معین ثابت بماند. در صورت بالا رفتن یا پایین آمدن دمای داخل یخچال مواد غذایی داخل یخچال موادغذایی داخل آن قابلیت استفاده را نخواهند داشت.

کنترلر دما همانطور که از نام آن مشخص است در مواردی استفاده می گردد که نیاز به ثابت نگه داشتن دما در یک مقدار مشخص می باشد. در بسیاری از موارد لازم است که یک شی یا یک پروسه تولیدی گرم یا سرد شده و در یک دمای معین (set point) بدون توجه به تغییرات دمای محیطی ثابت بماند. ساده ترین نوع کنترلر دما که ساختار مکانیکی دارد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد ترموستات می باشد. ترموستات تشکیل شده از دو تیغه روی هم با دو جنس مختلف که دارای ضرایب انبساط طولی مختلف می باشند. در حالت عادی اتصال الکتریکی بین دو تیغه برقرار است. با در معرض حرارت قرار گرفتن این تیغه ها به دلیل اینکه تیغه ها از جنس مختلف و ضریب انبساط طولی مختلف هستند خم شده و تیغه ها از یکدیگر جدا شده و اتصال الکتریکی بین آنها نیز قطع می گردد. در واقع این دو تیغه همانند کنتاکت های یک کلید عمل می کند. ترموستات ها در خودرو ، موتور های کمپرسور یخچال (به عنوان محافظ) موتورخانه های خانگی و صنعتی کاربرد دارند.

بطور کلی جهت کنترل حرارت از دو روش استفاده می شود: روش حلقه باز (Open Loop) و روش حلقه بسته (Closed Loop)

در روش کنترل حلقه باز حرارت یا برودت بطور پیوسته به سیستم اعمال شده و بازخورردی(Feedback) از حرارت یا برودت واقعی نداریم. بطور مثال در کولرهای آبی منازل ، برودت بطور پیوسته در اتاق اعمال می شود و هیچکونه فیدبکی از دمای واقعی اتاق جهت خاموش یا روشن کردن کولر بطور اتومماتیک وجود ندارد.

در روش کنترل حلقه بسته توسط یک سنسور(سنسور حرارتی) نمونه ای از حرارت / برودت واقعی محیط گرفته شده و با دمای تنظیمی (set point) مقایسه شده و یک سیگنال خطا تولید شده ، سپس توسط قسمت کنترل کننده (Controller) روی آن عملیاتی انجام شده و به خروجی اعمال می گردد.

در شکل بالا به مجموعه مقایسه کننده - کنترلر و آمپلی فایر کنترلر حرارتی گفته می شود.

نقش کنترلر حرارت اخذ حرارت از سنسور حرارتی (که به آن PV گفته می شود) و مقایسه آن با حرارت دلخواه (که به آن SV گفته می شود) و ایجاد یک سیگنال خطا (که به آن MV گفته می شود) جهت اعمال به عنصر گرم کننده (بطرو مثال هیتر) یا سردکننده(بطور مثال کمپرسور یخچال) می باشد. شکل زیر نمونه ای از شماتیک اتصال یک کنترلر به همراه ترموکوپل جهت کنترل دما ی یک اجاق نشان داده شده است.

انواع کنترلر دما از نظر منطق کنترل دما

همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است بر روی سیگنال خطا (اختلاف بین دمای دلخواه و دمای واقعی) عملیاتی توسط کنترلر انجام شده و به خروجی اعماال می گردد. به این عملیات "منطق کنترل" یک ترموکنترلر گفته می شود. بطور کلی سه نوع منطق کنترل در ترموکنترلر ها وجود دارد:

1- روش روشن / خاموش(ON-OFF CONTROL) : این روش ساده ترین روش کنترل دما می باشد. در این روش هنگامی که دما کمتر از مقدار دلخواه باشد(بطور مثال در یک کوره) خروجی کنترلر وصل شده و زمانی که دما به مقدار دلخواه رسید خروجی خاموش می گردد. بطور مثال اگر دمای دلخواه (SV) به 150 سانتیگراد باشدو دمای محیط کوره 120 درجه باشد خروجی کنترلر روشن شده و عنصر گرم کننده داخل کوره (هیتر یا مشعل) روشن می شود، با رسیدن دما به مقدار 150 درجه هیتر یا مشعل خاموش می گردد. در این روش خروجی کنترلر همواره خاموش و روشن شده و دما نیز اطراف SV نوسان خواهد داشت. این روش در مواردی که نیاز به دقت بالایی نیست نظیر گلخانه ها و مرغداری ها استفاده می گردد.

2- کنترل کننده دما تناسبی : به دلیل اینکه پروسه های حرارتی دارای اینرسی بوده و با رسیدن حرارت به مقدار دلخواه (SP) و قطع شدن منبع حرارتی باز هم حرارت افزایش یافته و بعد از طی زمانی شروع به کاهش می کند، این موضوع باعث قطع و وصل مکرر در روش ON/OFF شده و برای حل آن از روش تناسبی استفاده می شود. در این روش یک باند تناسبی (Proporsional band) در اطراف SV تعریف می گردد. بطور مثال مقدار Proporsional band یا PB را برابر 20 در نظر میگیریم. حال اگر مقدار SV برابر 150 باشد، حد پایین باند تناسبی اطراف SV میزان 140 درجه و حد بالای آن 160 درجه باشد. خروجی کنترلر خاموش خواهد بود. در داخل باند خروجی بسته به اختلاف بین SV و PV روشن و خاموش خواهد شد. مجموع زمان ON , OFF خروجی را یک Cycle Time می گوییم. زمانی که دما روی 150 درجه باشد(وسط باند) به میزان 50 درصد زمان cycle time خروجی on و 50 درصد خروجی off خواهد بود. هرچه از میانه این باند به بالا نزدیک شویم زمان on کمتر و زمان off بیشتر خواهد بود و بالعکس هرچه از میانه باند به پایین نزدیک شویم زمان on بودن خروجی بیشتر و زمان off بودن آن کمتر می گردد.

کنترل کننده تناسبی به نسبت کنترل کننده on-off دارای عملکرد مناسب تری بوده ولی همواره دارای یک خطای ماندگار می باشد.

3- کنترل کننده PID : در این روش کنترل علاوه بر کنترل تناسبی دو عملکرد انتگرالی (I) و مشتق گیری (D) نیز اضافه شده است. عملکرد انتگرالی به خطاهای گذشته در سیستم حرارتی نگاه کرده و در صورتی که در زمان های قبلی اختلاف بین SV و SP زیاد بوده باشد. مقدار خروجی بخش I (انتگرالی) نیز زیاد خواهد شد. در واقع این قسمت انتگرالی (I) مجموع خطای لحظه فعلی و لحظات قبلی را در خروجی خود لحاظ خواهد کرد. بخش D در این روش وظیفه اش پایداری حرارت در مقابل اغتشاشات می باشد. منظور از اغتشاش را با یک مثال بیان می کنیم. بطور مثال در یک مخزن در حال جوش آب ، اگر ناگهان مقداری آب سرد به آن اضافه کنیم این اضافه کردن آب یک اغتشاش محسوب می شود. بخش D سرعت تصحیح خطا را تعیین می کند. با وارد شدن اغتشاش سرعت تصحیح خطا افزایش یافته و بدین ترتیب سریع تر به حرارت موردنظر SV می رسیم. شکل زیر شماتیک این روش کنترل را نشان می دهد.


4- ترمو کنترلر فازی (Fuzzy Controller)

با استفاده از ترموکنترلر قادر خواهید بود که دمای پروسه یا دمای فعلی (PV: present or process value) را با دقت بالایی روی مقدار تنظیم شده دلخواه (SV: set value) ثابت نگه دارید.

نکاتی که هنگام خرید کنترلر دما ( ترموکنترلر ) باید در نظر گرفت:

1- نوع سنسور ورودی : انواع مختلفی از سنسورهای حرارتی وجود دارند که به ترموکنترلر ها متصل می شوند. این سنسور ها عبارتند از : RTD - ترموکوپل - ترمیستور - سنسور حرارتی به شکل مدار مجتمع (IC) - سنسور حرارتی با خروجی ولتاژ - سنسور حرارتی به همراه مبدل جریان(با خروجی جریان) . انتخاب هریک از این سنسور های دما تابعی از رنج حرارت  کاری ، دقت مورد نظر و شرایط  قرارگیری و نصب سنسور خواهد بود. برخی از مدل های ترموکنترلر تنها یک نوع از سنسور را پشتیبانی کرده و بسیاری از مدل ها نیز دارای ورودی های چندگانه (Multi Input) بوده و می توان انواع سنسور های حرارتی را به آنها متصل نمود.

2- روش کنترل : همانطور که ذکر شد، ترموکنترلر ها دارای روش کنترل on-off و PID می باشند. در صورتی که نیاز به دقت بالا نمی باشد، می توان از کنترلر های on-off و در صورتی که نیاز به دقت بالا می باشد از ترموکنترلر های PID استفاده نمود.

3- نوع خروجی کنترلر دما (اصلی و آلارم) : ترموکنترلر ها دارای خروجی های مختلف جهت خروجی اصلی و آلارم می باشند که عبارتند از :

- خروجی رله ای (Relay output) : در این م.ع خروجی کنتاکت یک رله عمل قطع و وصل المنت متصل به ترموکنترلر را انجام می دهد. این نوع خروجی هم در خروجی اصلی و هم در خروجی آلارم کاربرد دارد.

- خروجی SSR : این نوع خروجی جهت خروجی اصلی به کار می رود در این خروجی ولتاژ لازم جهت اعمال به یک رله SSR وجود داشته و می توان یک رله SSR را به این خروجی متصل کرد. در صورتی که سرعت قطع و وصل خروجی بالا باشد باید از این نوع خروجی استفاده گردد.

- خروجی آنالوگ (SCR) : این نوع خروجی به شکل یک جریان 20-4 میلی آمپر می باشد.متناسب با اختلاف بین PV و SV یک سیگنال آنالوگ 4 الی 20 میلی آمپر در این خروجی خواهیم داشت. در صورتیکه از TPR در خروجی ترموکنترلر بخواهیم استفاده کنیم حتما باید ترموکنترلر دارای خروجی آنالوگ 20-4 میلی آمپر باشد.

4- نوع تنظیم کنترلر دما : دو نوع تنظیم برای کنترلر های دما وجود دارد. تنظیم آنالوگ و تنظیم دیجیتال. ترموکنترلر های با تنظیم آنالوگ عموما ترموکنترلر های ON/OFF بوده و در آنها تنظیم دما به کمک یک ولوم روی کنترلر تنظیم شده و مقدار دما نیز توسط یک میتر (Meter) تنشان داده می شود. ترموکنترلر های دیجیتال در دو نوع ON/OFF و PID وجود داشته و نمایش دما از طریق یک صفحه نمایش (LED یا LCD) انجام شده و پارامتر های داخلی آن نیز از طریق صفحه کلید روی آن انجام می گیرد.

5- مود گرمایشی / سرمایشی : ترموکنترلر ها دارای مودهای کاری گرمایشی (Heating) و سرمایشی (Cooling) یا مود ترکیبی (Heating+Cooling) می باشند. در مود گرمایشی هدف گرم کردن یک محفظه جهت یک پروسه می باشد. به عنوان مثال می توان به کوره ها اشاره نمود. در این مود در صورتی که دمای واقعی (PV) از مقدار دلخواه (SV) کمتر شود، خروجی ترموکنترلر روشن و در صورتی که PV از مقدار SV بیشتر شود خروجی ترموکنترلر خاموش می گردد.

در مود سرمایشی در یک پروسه هدف خنک کردن می باشد. در این مود در صورتی که دمای واقعی PV از مقدار دلخواه SV بیشتر باشد خروجی ترموکنترلر وصل و زمانی که دمای واقعی PV از دمای دلخواه SV کمتر باشد خروجی ترموکنترلر قطع خواهد شد. نمونه کاربرد شناخته شده این حالت در یخچال ها و فریزرها می باشد.

اکثر ترموکنترلر ها دارای حالت گرمایشی و سرمایشی بوده و برخی از آنها نیز تنها دارای حالت گرمایشی (Heating) هستند. برخی از انواع ترموکنترلر ها نیز دارای حالت گرمایشی و سرمایشی بصورت همزمان می باشند. در این کنترلر ها دو خروجی مجزا وجود داشته که هر یک در مود جداگانه قابل تنظیم می باشند.

6- تابع شیب (Ramp/Soak) : برخی از ترموکنترلر ها (نظیر سری PX یا  SANUP) دارای تابع شیب می باشند. به کمک این ویژگی می توان چند بازه دمایی تعریف کرده و در هر بازه دمایی با شیبی معین از دمای T1 به دمای T2 رفته سپس در دمای T2 به مدت زمان معین ثابت مانده و مجددا از دمای T2 به دمای T3 رفته و در دمای T3 باز به مدت مشخصی ثابت مانده و مجددا پله های بعدی را طی نمود. در برخی از پروسه های صنعتی نظیر محصولات چینی لازم است تا دما طی زمان های مختلف به مقادیر مشخصی برسد. در این گونه موارد از ترموکنترلر های با حالت Ramp/Soak استفاده می شود.

کنترلر دما هانیانگ

کنترلر دما هانیانگ دستگاهی است که از آن برای کنترل دما استفاده می شود. برای کنترل دما ابتدا مقدار دما اندازه گیری می شود (متغیر فرآیند) و سپس دمای اندازه گیری شده با یک عدد مشخص که دمای مطلوب (مقدار تنظیم شده) نام دارد، مقایسه می گردد.

اختلاف بین این دو عدد، خطا (انحراف) نامیده می شود. نمایشگر دما هانیانگ از مقدار خطا برای تصمیم گیری در مورد میزان گرمایش یا سرمایش مورد نیاز برای بازگرداندن دمای فرآیند به مقدار مطلوب آن استفاده می کنند.

کنترلر دما هانیانگ ترموستات هانیانگ

وظیفه کنترلر دما هانیانگ چیست ؟

ترموستات هانیانگ یکی از چهار بخش سیستم های با دمای کنترل شده را تشکیل می دهند. برای درک بهتر این مطلب یک فر را در نظر بگیرید. چهار بخش تشکیل دهنده این دستگاه عبارتند از:

 1. اجاق
 2. گرما سا ( المنت )
 3. دماسنج (یا ترموکوپل)
 4. کنترل کننده

عوامل زیادی بر مدت زمان لازم برای روشن بودن گرماساز جهت تثبیت دمای فرآیند تأثیر می گذارند. به عنوان مثال اندازه ی گرماساز، اندازه ی فر، میزان عایق کاری استفاده شده در اطراف فر و دمای محیط همگی عواملی هستند که بر سرعت گرم یا سرد شدن فر تأثیر گذارند.

وظیفه کنترلر دما هانیانگ در این دستگاه این است که دمای ترموکوپل را اندازه بگیرد، آن را با یک مقدار مطلوب تنظیم شده از قبل مقایسه کند و در نهایت مدت زمانی را که گرما ساز باید به کار بیفتد تا دمای فر را ثابت نگه دارد، محاسبه نماید.

هر بار که این محاسبات کامل شود، ترموستات هانیانگ یک سیگنال خروجی ایجاد می کند که این سیگنال تغییرات مورد نظر را بر دمای محیط اعمال می نماید. سیگنال خروجی کنترل کننده در اصطلاح (متغیر دستکاری-شده) نامیده می شود. از این سیگنال معمولاً برای به کار انداختن یک گرما ساز، شیر کنترلی، پنکه یا دیگر “تجهیزات کنترلی نهایی” که وظیفه وارد یا خارج کردن گرما از فرآیند مورد نظر را بر عهده دارند، استفاده می گردد.

کنترل کننده های ترموستات هانیانگ چگونه اند ؟

با توجه به مدل انتخابی ، نوع کنترل این نوع کنترلرهای دما ، میتواند متفاوت باشد. به طور کلی کنترلرهای PID از باقی کنترلرها از کیفیت بیشتری برخوردار هستند و تنظیمات بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌دهد . در ادامه به انواع این کنترل کننده ها اشاره خواهد شد.

کنترل ON/OFF

اگر مقدار فعلی دما کمتر از مقدار تنظیمی شود ، خروجی فعال و تغذیه هیتر وصل می‌شود. اگر مقدار فعلی بیشتر از مقدار تنظیم شده باشد، خروجی غیرفعال و تغذیه هیتر خاموش می‌شود. عملکرد کنترل ON/OFF ، خاموش و روشن کردن تغذیه هیتر به وسیله مقایسه مقدار دمای فعلی و مقدار دمای تنظیم شده می‌باشد.

هیسترزیس

در کنترل ON\OFF ترموستات هانیانگ ، هنگامی که عمل قطع و وصل فقط در دمای تنظیم شده رخ می‌دهد ، خروجی نوسان می‌کند و باعث ایجاد نویز می شود. لذا ، باید هنگام قطع و وصل دارای بخش وصل و بخش قطع باشد. این بخش (مکث) هیسترزیس نامیده می‌شود.

در یک فریزر ، هیسترزیس باید به اندازه کافی باشد چون قطع و وصل مداوم برای کمپرسور مشکل است. برای مثال ، اگر یک کنترلر دما هانیانگ با رنج دمای 0 تا 400 درجه ، 0.2 هیسترزیس داشته باشد ، هیسترزیس 0.8 درجه است. اگر مقدار تنظیم شده 100 درجه باشد ، خروجی در دمای 100.4 خاموش و در دمای 99.6 درجه روشن خواهد شد.

کنترل تناسبی ( P ) کنترلر دما هانیانگ

کنترل تناسبی خروجی کنترلی دارد که تناسبی از میزان انحراف دما از دمای فعلی به دمای تنظیم شده، در باند تناسبی مقدار تنظیم شده ، می‌باشد.

پیش از اینکه مقدار دمای فعلی به موقعیت A برسید ، خروجی کنترلی با مقدار 100% وصل است. زمانی که مقدار فعلی از موقعیت A بیشتر می‌شود ( کمترین سطح باند تناسبی ) ، خروجی کنترلی عملیات ON/OFF را در سیکل کنترل تناسبی ، تکرار می‌کند.

زمانی که مقدار فعلی به مقدار تنظیم شده رسید ، خروجی کنترلی 50% می‌شود و نسبت به ON/OFF یک به یک می شود. ( اگر مقدار فعلی از مقدار تنظیم شده تجاوز کند، مدت زمان وصل بودن خروجی کنترلی کوتاه و مدت زمان قطع بودن طولانی می‌شود).

کنترل تناسبی (P) نوسانی شدن کنترل ON/OFF را حداقل می‌کند. با این حال، کنترل تناسبی زمان بیشتری را برای رسیدن به مقدار تنظیم شده و آفست می طلبد.

تنظیم بند تناسبی پهن

مقدار دمای فعلی مدت زمان زیادی می طلبد تا به مقدار دمای تنظیم شده برسد و باعث ایجاد آفست پهن می شود چون عمل قطع و وصل خروجی کنترلی در دمای کمتر از دمای تنظیم شده کنترلر دما هانیانگ انجام می شود.

تنظیم باند تناسبی باریک

مقدار دمای فعلی در مدت کوتاهی به مقدار دمای تنظیم شده می رسید و باعث نوسانی شدن می شود زیرا عمل قطع و وصل خروجی کنترلی در دمای نزدیک مقدار تنظیم شده رخ می دهد

آفست ترموستات هانیانگ

در کنترل تناسبی (P) ، علی رغم وضعیت عملکرد پایدار به دلیل ظرفیت گرمایش هدف کنترل و یا قابلیت گرمادهی ، خطا بوجود دارد. این خطا آفستی می باشد که فقط در کنترل تناسبی رخ می دهد و به وسیله ولوم رسیت قابل تنظیم است. کنترلر دما هانیانگ به صورت اتوماتیک آفست را حذف می کند.

سیکل کنترل تناسبی و قسمت بندی زمان کنترل

در کنترل تناسبی، خروجی کنترلی به وسیله رله یا SSR برای یک پریود مشخص وصل و برای زمان باقی مانده قطع می‌شود. این پریود زمانی تنظیم شده، سیکل کنترل تناسبی و این نوع عمل کنترل ، قسمت بندی زمان کنترل نامیده می‌شود.

 • در کنترلر دما هانیانگ استاندارد، سیکل کنترل به طور ثابت 20 ثانیه می‌باشد.
 • در ترموستات هانیانگ سیکل کنترل قابلیت انعطاف دارد و می‌تواند بین 1 تا 120 ثانیه تغییر کند.

کنترل تناسبی انتگرالی (PI)

انتگرال گیر به صورت اتوماتیک آفست کنترل تناسبی را به منظور کنترل پایدار در دمای تنظیم شده، تنظیم می‌کند. با این حال، زمان زیادی می‌طلبد تا تغییرات دما را به خاطر وجود دیستربنس های خارجی پایدار کند.

عمل انتگرال گیری به تنهایی نمی‌تواند انجام شود، حتما باید به همراه کنترل تناسبی صورت گیرد.

 • زمان ریست کوتاه تر، باعث عمل انتگرال گیری بهتر می‌شود.
 • زمان ریست طولانی تر، باعث عمل انتگرال گیری ضعیف تر می شود. زمان بیشتری برای حذف آفست می طلبد.

زمان رسیت کنترلر دما هانیانگ

زمان ریست ، واحد شدت عمل انتگرال گیری، به زمان صرف شده برای انطباق خروجی کنترلی حاصل از انتگرال گیری و خروجی کنترلی حاصل از کنترل تناسبی ، گفته می شود. زمان انتگرال گیری خیلی کوتاه باعث عمل انتگرال گیری شدید و نوسانی شدن خروجی می‌شود که این مورد در کنترلر دما هانیانگ وجود دارد.

کنترل تناسبی مشتق گیر (کنترل PD)

در مقایسه با کنترل تناسبی، کنترل مشتقی پاسخ سریعتری به تغییرات دمای ناشی از دیستربنس های خارجی می‌دهد. کنترل مشتقی ، خروجی کنترلی تناسبی را با شیب تغییرات دما، تنظیم می‌کند. لذا، کنترل مشتقی تغیرات دمای ناشی از دیستربنس های خارجی را به وسیله خروجی کنترلی بیشتر، پایدار می کند.

زمان تنظیمی کوتاه تر ، باعث عمل مشتث گیری ضعیف تر و پاسخ کند تر به دیستربنس های خارجی می شود. لذا زمان بیشتری به منظور رسیدن به مقدار دمای تنظیم شده می طلبد ولی نوسانی در خروجی وجود نخواهد داشت

زمان تنظیمی طولانی تر، باعث عمل مشتق گیری قوی تر و پاسخ سریع به دیتسربنس های خارجی می‌شود. لذا، در زمان کوتاه تری به دمای تنظیم شده می رسد ولی به راحتی نوسان در سیستم ایجاد می‌شود.

زمان تنظیمی (نرخ)

زمان تنظیمی ، واحد شدت عمل مشتق گیری ، زمان سپری شده به منظور منطبق کردن خروجی کنترلی حاصل از عمل مشتق گیری و خروجی کنترلی ناشی از کنترل تناسبی، در زمانی که شیب انحراف دما نزولی است می باشد.

کنترل PID ( کنترل تناسبی + انتگرالی + مشتقی )

کنترلر دما هانیانگ حاصل ترکیب مدهای کنترل تناسبی ، انتگرالی و مشتقی می باشد که یک خروجی کنترلی مطلوب با زمان تاخیر به هدف کنترل ارائه می کند. کنترل PID اورشوت و نوسان شدن کنترل تناسبی را ندارد ، تنظیم اتوماتیک آفست کنترل انتگرالی (I) و پاسخ سریع به دیتسربنس خارجی کنترل مشتقی (D) را دارد. در نتیجه کنترل PID ، کنترل بهینه دما را محقق ساخته است و این نوع کنترلر در ترموستات هانیانگ گنجانده شده است

کنترلر دما Hanyoung

کنترلرهای دمای هانگ یانگ دارای مدهای کنترلی سرمایش، گرمایش بصورت جداگانه و همزمان در مدل های مختلف می باشند و در مدل هایی مثل NP100 و NP200 قابلیت برنامه ریزی نیز وجود دارد. بیشتر این کنترل ها دارای مد کنترلی ON/OFF و تناسبی (P) می باشند و در بعضی از مدل ها قابلیت کنترل PID و تنظیم توسط تابع فازی را وجود دارد. کنترلر دمای هانگ یانگ را می توان با انواع ورودی های ترموکوپل، RTD، ولتاژی، جریانی و خروجی های رله، SSR و Triac (فقط در مدل MC9) مورد استفاده قرار داد. این کنترلرها دارای رابط ارتباطی RS485 و RS422 هستند. کنترلر دماهای مدل BR6 و ED6 دارای رزولوشن ورودی 1 و 0.1 درجه و تنظیمات تأخیر در زمان خروجی هستند. قابلیت انتخاب خروجی تایمری و آلارم در کنترلر دمای هانگ یانگ وجود دارد.

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری BR6

مد کنترلی: سرمایش گرمایش
ورودی: سنسور دمای هانگ یانگ
خروجی کنترلری: رله، SSR
نوع کنترل: on/off، تناسبی

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری ED6

 مد کنترلی: سرمایش گرمایش
ورودی: ترموکوپل، Pt100، جریانی
خروجی کنترلری: رله، SSR
نوع کنترل: on/off، تناسبی

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری HY

 مد کنترلی: سرمایش گرمایش
ورودی: ترموکوپل K، J، R، KPt100، Pt100، جریانی، ولتاژی
خروجی کنترلری: رله، SSR، جریانی
نوع کنترل: on/off، تناسبی

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری KX

 مد کنترلی: سرمایش گرمایش
ورودی: Multi
خروجی کنترلری: رله، SSR، SCR
نوع کنترل: on/off، PID

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری MC9

مد کنترلی: سرمایش گرمایش، مستقیم، معکوس
ورودی: ترموکوپل، ولتاژی، RTD
خروجی کنترلری: رله، SSR، TRIAC، جریانی
نوع کنترل: on/off، P، PI، PD و PID

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری NP100

 مد کنترلی: Universal (گرمایش)
ورودی: ترموکوپل، ولتاژی، RTD
خروجی کنترلری: رله، SSR، SCR
نوع کنترل: on/off، PID خود تنظیم

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری NP200

 مد کنترلی: Universal (گرمایش)، سرمایش گرمایش
ورودی: ترموکوپل، ولتاژی، RTD
خروجی کنترلری: رله، SSR، SCR
نوع کنترل: on/off، PID خود تنظیم

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری NX

مد کنترلی: Universal (گرمایش)، سرمایش گرمایش
ورودی: ترموکوپل، ولتاژی، جریانی، RTD
خروجی کنترلری: رله، SSR، SCR
نوع کنترل: on/off، PID خود تنظیم

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری PX

 مد کنترلی: Universal (گرمایش)، سرمایش گرمایش
ورودی: ترموکوپل، ولتاژی، جریانی، RTD
خروجی کنترلری: رله، SSR، SCR
نوع کنترل: on/off، PID خود تنظیم

مشخصات کنترلر دمای هانیانگ سری AX

مد کنترلی: مستقیم (گرمایش)، معکوس (سرمایش)
ورودی: ترموکوپل، Pt100
خروجی کنترلری: رله، SSR
نوع کنترل: on/off، PID خود تنظیم

 

ترموکنترلر دیجیتال سرمایش گرمایش ورودی PT100 مدل AX7-4A هانیانگ

ترموکنترلرها تجهیزاتی هستند که از آنها جهت تثبیت درجه حرارت استفاده می گردد. در بسیاری از پروسه های تولیدی نیازمند به تولید گرما جهت تولید محصول می باشیم. به طور مثال برای تولید سرامیک و جهت استحکام یافتن آن، بعد از اینکه پودر زیر دستگاه پرس رفته و فرم کلی خود را پیدا کرد، آن را داخل کوره وارد می کنیم. جهت ایجاد محصول با کیفیت باید درجه حرارت کوره در مقدار مشخصی ثابت باشد و کاهش یا افزایش درجه حرارت منجر به ایجاد عیب در محصول خواهد شد. در اینجاست که از ترموکنترلرها استفاده میکنیم. ترموکنترلرها در مدلهای متنوع و و کارارایی های مختلف بسته به نیاز کاری تولید می شوند. به طور مثال جهت تثبیت دمای یک گلخانه به دقت بالایی نیاز نبوده ولی جهت تولید سیمان یا سرامیک نیاز به دقت بالاتری می باشد. جهت کاربردهای با دقت کمتر و ساده تر (نظیر گلخانه) از ترموکنترلرهای ON/OFF و جهت کاربردهای با دقت بالا از کنترلرهای PID استفاده می شود. همچنین ترموکنترلرها با خروجی های رله ای، SSR و آنالوگ نیز تولید شده که هریک کارکرد خاص خودش را خواهد داشت. این محصول یک کنترل کننده حرارت از شرکت هانیانگ می باشد. ورودی این کنترلر ترموکوپل و RTD (PT100) می باشد. این محصول از منطق کنترل ON/OFF یا PID استفاده کرده و قادر به کار در حالت سرمایشی و گرمایشی (H/C) می باشد. این کنترلر دارای حالت تنظیم خودکار (Auto Tuning) بوده که ضرایب PID توسط خود کنترلر به طور خودکار تعیین می شوند. این ترموکنترلر دارای دوخروجی رله ای با کنتاکت NO برای خروجی اصلی و آلارم و یک خروجی SSR  می باشد. این کنترلر دارای آلارم قطعی سنسور و ورودی (آلارم LBA) بوده که در صورت قطع شدن سیم سنسور ورودی آلارم در خروجی خواهیم داشت. ولتاژ تغذیه این محصول 100 الی 240 ولت AC است. این محصول دارای کیفیت ساخت بالایی بوده و از آن در بسیاری از دستگاهها نظیر کوره های ساخت سفال های ساختمانی استفاده می گردد.

مشخصات فنی ترموکنترلر دیجیتال سرمایش گرمایش ورودی PT100 مدل AX7-4A هانیانگ

 • ابعاد (W*H*D):
  63*72*72
 • نوع کنترلر:
  دیجیتال
 • کنترل گرمایشی و سرمایشی:
  H/C
 • دقت:
  (FS) 0.3+- و (digit) 1+-
 • سنسور ورودی:
  TC:K-J-R-T , RTD: PT100
 • روش کنترل:
  on/off و PID
 • امکان ارتباطی:
  ندارد
 • خروجی اصلی رله ای:
  2*(no)Relay
 • خروجی آلارم:
  روی خروجی اصلی
 • امکانات ویژه:
  دارای خروجی 20-4 میلی آمپر
 • خروجی آنالوگ:
  4-20 میلی آمپر
 • ولتاژ تغذیه:
  100-240VAC
 • خروجی ssr:
  ندارد

ادامه مطلب
جزئیات محصول

مشخصات

نوع کنترل:
دما
ولتاژ تغذیه:
100-240VAC
شرکت سازنده:
هانیانگ
کشور سازنده:
کره جنوبی
کد تجاری محصول:
AX7-4A

فهرست

کارشناس فروش : ۰۹۱۲۴۷۴۴۸۵۷

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم