آموزش مقدماتی پی ال سی دلتا(سخت افزار)

نوشته شده در تاریخ2 سال پیش 7664
دوست داشتن2

معرفی چند مدل PLC

ابتدا در این بخش، به معرفی چند مدل PLC و ویژگی های آنها می پردازیم.

نمایی کلی از پی ال سی های دلتا

DVP14SS2

   ساده ترین و ارزان ترین مدل PLC دلتا

   DVP بیانگر این است که این PLC از خانواده دلتا می باشد.

   عدد 14 بیانگر مجموع ورودی و خروجی روی این NPU یا CPU پی ال سی می باشد. این PLC  دارای 8 ورودی و 6 خروجی دیجیتال می باشد.

DVP12SE

    دارای پورت LAN

   دارای پورت USB جهت برنامه دادن

DVP 20XS2

    دارای ورودی/خروجی دیجیتال و آنالوگ می باشد.

DVP28SV2

  مدل High Speed

  برای سروموتورها استفاده می شود. همزمان 4 سروموتور را با تولید سرعت پالس بالای Hz 200 برای ما کنترل می کند.

هزینه تامین PLC

در انتخاب مدل PLC عواملی باعث گرانتر شدن قیمت آن می شوند:

1- شمارنده های سرعت بالای سخت افزاری : منظور ورودی هایی از PLC دلتا است که قابلیت اتصال شفت انکودر یا هر قطعه صنعتی که پالس بالا تولید می کند، را داشته باشد.

2-مقدار فرکانس پالس تولیدی

3- ساعت و تاریخ داخلی: RTC (Real Time Clock)  به عنوان مثال14SS2  دارای RTC نمی باشد، یعنی اگر ساعتی را برای این PLC تعریف کرده باشیم و بخواهیم ازش استفاده کنیم، با قطع و وصل شدن برق، این ساعت از دست می رود؛ به عبارتی  نمیتوانیم از این ساعت به عنوان مبنایی برای مقایسه و دستور دادن استفاده کنیم.

4- وجود یا عدم وجود ورودی / خروجی آنالوگ: همه مدل های ذکر شده به جز  12SE هیچگونه ورودی/خروجی آنالوگ ندارند.

5- ظرفیت حافظه برنامه: بیانگر تعداد Step ای است که برای یک PLC می توانیم بنویسیم.

6- تعداد و نوع پورت های ارتباطی : به عنوان مثال در مدلهای ذکر شده به جز 12SE همگی دارای پورت به ظاهر گردی هستند که به RS232  معروف است. از طریق این پورت ها به PLC برنامه می دهیم یا برای ارتباط با ادوات دیگر مثل HMI استفاده کنیم. PLC های دلتا به صورت پیش فرض پروتکل مدباس را در دو استاندارد اصلی و RTU ساپورت می کنند، یعنی می توانیم هر تجهیزی که پروتکل مدباس را ساپورت می کند را به PLC دلتا وصل کنیم و PLC دلتا به عنوان مستر آن شبکه قرار دهیم. در مدل  12SE  ما یک پورت LAN داریم که به منظور ارتباط با ادواتی که پورت LAN را ساپورت می کنند مثل بعضی از مدل های HMI دلتا استفاده می شود. در این مدل برای ساده سازی و برنامه دادن به PLC، از یک پورت USB استفاده شده است. در این بخش لازم به ذکر است، در تمامی مدل های دلتا، یک پایه سوئیچ می بینیم که جهت RUN و STOP کردن برنامه از آن استفاده می کنیم.

7- قابلیت اتصال به ماژول های اضافه شونده از سمت چپ : PLC های دلتا قابلیت این را دارند که به آن ها ماژول هایی اضافه شوند ولی تعداد ورودی/خروجی که هر ماژول می تواند ساپورت کند، متفاوت است به عنوان مثال، به 14SS2 می توانیم 256 I/O (ورودی و خروجی دیجیتال) اضافه کنیم. به 28SV2 می توانیم مجموعا 512 I/O اضافه کنیم. تمام PLCهای دلتا تا 8 کارت آنالوگ را در سمت راست خودشون ساپورت می کنند. در بعضی از PLCهای دلتا از سمت چپ هم می توانیم ماژول اضافه کنیم.(Left Side Expansion)

برای مثال ماژول لودسل می تواند از سمت چپ به ماژول های 28SV2 و 20XS2 وصل شود.

مشخصات PLC

مشخصاتی که برای PLC دلتا گفته می شود. به صورت جدول زیر است:

مشخصات کلی پی ال سی های دلتا

 

به عنوان مثال در 14SS211 (T/R)  داریم:

T وR بیانگر ترانزیستوری یا رله ای بودن PLC می باشد. در حالت رله ای می توان سطح ولتاژ220 ولت را تحت جریان 2A  سوئیچ کرد. تفاوت دیگری که دارند، تفاوت در عمر مفید است. عمر مفید ترانزیستور بسیاربالا در حد بی نهایت بوده ولی عمر مفید رله با توجه به باری که به آن پایه متصل است، متفاوت است. به عنوان مثال، اگر بار تغذیه شده   توسط رله ی PLC در مدل رله ای، اهمی خالص باشد می تواند تقریبا 2 میلیون بار خاموش و روشن شود. هر چقدر بار ما به سمت Inductive و یا سلفی بودن می رود، عمر مفید آن کاهش می یابد. به عنوان مثال شیربرقی هایی که استفاده می کنیم در بخش پنوماتیک یا هیدرولیک، بار سلفی محسوب شده و عمر مفید را به علت جریان بازگشتی کاهش می دهد. دقت شود برای تولید پالس بالا، حتما باید مدل ترانزیستوری استفاده کنیم. تمام PLC ها وNPU  های دلتا می توانند فقط ولتاژ منفی یا NPN را سوئیچ کنند.

   در جدول، بخش تعداد ورودی های آنالوگ و تعداد خروجی، عبارت 12bit بیانگر رزولوشن آنالوگ ورودی/خروجی می باشد.

   در جدول، حداکثر ورودی/خروجی قابل افزایش، اشاره به همان Expand کردن از تحت راست NPU دارد.

   در جدول، تعداد انکودر های قابل اتصال، رقم 2*10 KHz یعنی PLC ما می تواند 10000پالس در ثانیه در ورودی خود بخواند. انکودرهای مختلف با تعداد پالس های متفاوت در بازار داریم. فرض کنید انکودری به ازای هر دور، 500 پالس تولید می کند. طبق محاسبات و سرعت موتور حساب می کنیم که این انکودر در یک ثانیه بیشتر از 10000 پالس ارسال نکند؛ اگر بیشتر از این مقدار شود 14SS2 توانایی خواندن آن پالس را ندارد و مجبور می شویم از مدل های دیگر استفاده کنیم.

 در جدول، تعداد سروموتورهای قابل اتصال: برای کنترل سروموتورها، همانطور که ورودی ها دارای قابلیت خواندن پالس های تعداد بالا می باشند، خروجی ها نیز به همان صورت می باشند.

2*10 KHz، اصلا پیشنهاد مناسبی برای کنترل سروموتور در صنعت نیست. سروموتورهای موجود در بازار برای مثال به ازای 200000 پالسی که دریافت می کنند، یک دور می چرخند. پس ما با 14SS2 اگر بخواهیم 10KHz پالس تولید کنیم، حداقل 20 ثانیه احتیاج داریم که یک دور موتور را بچرخانیم.

تعداد سروهای قابل اتصال

2*100KHz، یعنی 100KHz در 10 ثانیه و 4*200KHz  یعنی 200KHz در 1 ثانیه سروموتور را بچرخانیم.

  RTC: با توجه به جدول مشخصات فنی 14SS2، RTC ندارد. شاید در نرم افزار RTC را set کنیم ولی با قطع و وصل شدن برق، این تایم از بین می رود.

   باتری داخلی: عبارت ( ندارد (بعد از 15 روز خاموش بودن، تاریخ و ساعت صفر می شوند. ))، نکته این است که برنامه حفظ می شود.

باتری داخلی

PLCهای سری ES2

   روی خودش، ورودی 220 ولت جهت تامین 24 ولت مورد نیاز PLC برای ورودی ها و خروجی ها دارد

   پایه L و N، فاز و نول ورودی ترمینال این PLC از این طریق داده می شود و از پایه های 24 مثبت و منفی، برای استفاده در ورودی ها و خروجی ها، سطح ولتاژ می گیریم.

   محل ورودی و خروجی های این PLC از بالا به پایین است. ورودی ها از x0 تا x7 و خروجی ها از y0 تا y7 .

   دارای یک پورت برنامه دادن com1 است که RS232 را ساپورت می کند و دارای دو پورت دیگر com2 و com3 نیز می باشد.

باید توجه داشت که اگر از PC برای پروگرم کردن استفاده می کنید، چون خود PLC ها به صورت پیش فرض دارای پورت ورودی com پشت کیس هستند، نیازی به زدن مبدل نیست؛ اما اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، حتما باید از یک مبدل RS232 به USB استفاده کنید و این مبدل نیاز به نصب درایور روی هر ویندوز دارد.

   در قسمت order number یا کد فنی، DVP 16ES200، دو صفر انتهایی، بیانگر این است که ورودی برق اصلی این ماژول 220 ولت است.

در مدل های قبلی، SE – SA – SS- SV-SX  حتما نیاز به یک منبع 220 ولت به 24 ولت DC به صورت مجزا می باشد. باید توجه داشت مقدار جریانی که این PLC می تواند از قسمت 24 ولت خودش تامین کند، خیلی خیلی کمتر از منبع تغذیه ی سوئیچینگ است. پس برای کارهای ساده از قبیل ورودی دادن بهPLC، استفاده در خروجی برای سوئیچ کردن یک رله و در پاره ای از اوقات برای تغذیه HMI می توانیم استفاده کنیم. برای مصارف بالاتر، حتما باید از منبع تغذیه مجزا استفاده کنیم.

  یکی از مزیت های این مدل PLC، داشتن ماژول هایی با تعداد ورودی و خروجی زیاد است. برای مثال مدل 60SE200، دارای 36 ورودی و 24 خروجی دیجیتال می باشد.

   پورتهای ارتباطی 32SE2، RS232، RS485 و canopen می باشد. canopen برای کنترل بعضی از مدل های اینورترهای دلتا یا سروموتورهای دلتا کهcanopen  را ساپورت می کنند، استفاده می شود.

   RTC دارد.

  حافظه برابر 6000 step می باشد.

   پورت چپ برای اتصال به ماژول ها ندارد. بعضی از مدل ها، دارای این پورت هستند. چه کارتی متصل می شود؟ برای مثال کارت EN01 یا همان کارت Ethernet یا کارت loadcell از سمت چپ بهشون وصل می شود.

ورودی های دیجیتال

ورودی دیجیتال

ورودی ها شامل انواع میکروسوئیچ ها، انواع سنسورهای دیجیتال، پوش باتن ها، سوئیچ ها، شستی های Emergency و هر دیوایسی که در حالت 0و 1 کار می کند، می باشد.

نکته: فقط باید توجه  داشت ولتاژ سوئیچینگ این قطعات باید 24 ولت باشد.

نحوه اتصال ورودی های دیجیتال

ورودی ها با ولتاژ 24vDC فعال می شوند. برای ایزوله و ایمن کردن cpu از ورودی ها، از اپتوکوپلر استفاده می شود. با استفاده از اپتوکوپلر، نویزها و ولتاژهای احتمالی به cpu راه پیدا نمی کنند.

PLC در داخل خودش، این سطح ولتاژ را، یعنی 24v را به عنوان 1 می شناسد.

اپتوکوپلر، اپتو به معنای نوری و کوپلر به معنای کوپل کننده، مچ کننده است؛ در مجموع یعنی ارتباط بین سطح ولتاژ  و cpu از طریق نور است.

پایه S/S به معنای Sink/Source مشترک اپتوکوپلرهاست، چنانچه پایه S/S به -24 vDC وصل شود، ورودی ها یا همان xها با +24vDC فعال می شوند و بالعکس.

برای مثال:  از منبع تغذیه، از -24v یک سیم به SS وصل کرده ایم. حتما باید ولتاژ +24v را به داخل میکروسوئیچ و  داخل شاسی استفاده کنیم. شاید سوال پیش بیاد بعضی از سنسورهای پروکسیمیتی یا خازنی موجود در بازار، خودشان به صورت پیش فرض NPN یا PNP هستند. NPN یعنی خروجی سنسور اینداکتیو یا سلفی باشد یا پراکسیمیتی خازن و یا سنسور نوری باشد؛ برای مثال اگر منفی باشد،NPN باشد، ما موظف هستیم به پایه ی s/s مثبت بدهیم. برای 

اینکه PLC  بتواند ولتاژ تولیدشده ی منفی ترانزیستور داخلی آن سنسور را به عنوان ورودی ما بشناسد. اگر سنسور ما PNP یا مثبت خروجی باشد، باید به پایه ی ss ولتاژ -24v بدهیم.

همانطور که نحوه ی سیم بندی داخل شکل مشاهده می کنید، پایه ی SS ما به +24v وصل شده است. در تصویر ملاحظه می کنید که یک عدد سنسور NPN هم داریم. NPN ما دارای خروجی منفی است. وقتی PNP داشته باشیم، منفی به s/s وصل شده و مثبت به x0,x1,x2 ....

سوال پیش می آید، اگر در پروژه ای چندین سنسور NPN یا PNP داشته باشیم، باید چه کار کنیم؟ برای مثال 5 سنسور NPN داریم و دو سنسور PNP چون اولویت با تعداد سنسور بیشتر است؛ به پایه ی s/s مثبت اعمال می کنیم و به تمام 5 سنسور NPN اعمال می کنیم، به عنوان ورودی های x0 تا x4 ، دو تا سنسور PNP می ماند، یک سری مبدل در بازار وجود دارد که سنسور PNP  ما با سه سیم وصل می شود و خروجی NPN به ما میدهد، این مبدل ارزان قیمت و کوچک است و یا اینکه از یک رله 24v استفاده می کنیم. ابتدا توسط آن دو سنسور PNP  به صورت مجزا، دوتا رله را سوئیچ می کنیم و از تیغه ی باز آن دوتا رله، ولتاژ منفی مورد نیاز خود را همانند سنسور NPN که اشاره کردیم، به ورودی های خود وصل می کنیم.

نحوه سیم کشی خروجی های دیجیتال

 خروجی های رله ای، از طریق رله به صورت الکترومکانیکی انجام می شود یعنی یک رله ای با یک فاصله ای از یک کنتاکت قرار دارد و با اعمال فرمان به آن، این رله می چسبد و جریان مورد نیاز را برای ما سوئیچ می کند.در خروجی های رله ای، ما دارای یک سری فری کنتاکت هستیم، هر ولتاژی که مدنظرمون است را می توانیم از آنجا سوئیچ کنیم.

خروجی های ترانزیستوری واقعا از یک ترانزیستور به عنوان خروجی آن PLC استفاده شده، این خروجی های ترانزیستوری نسبت به خروجی های رله ای یک سری مزایایی دارند. به عنوان مثال، به قدرت سوئیچینگ بسیار بالا (در حد 200 هزار بر ثانیه) می توان اشاره کرد. برای همین در DVP28SV سرعت سوئیچینگ را 200KHz می نویسد. باید توجه داشت که PLC های دلتا فقط ولتاژ سطح ولتاژ منفی برای ما سوئیچ می کنند، یعنی ترانزیستور داخلی از نوع NPN است. معایب نهایتا جریانی که از خروجی های ترانزیستوری می توانیم عبور دهیم 300mA بیشتر نیست.

بسته به نوع نیاز ما خروجی های رله ای یا ترانزیستوری استفاده می کنیم.

در DVP28SV، ورودی ها x0-x7، x10- x17می باشد. در PLC های دلتا ورودی ای به نام x8 نداریم. چرا؟ چون مبنای ورودی و خروجی های PLC های دلتا بر اساس اوکتال چیده شده است. برای مثال: اگر ورودی PLC، x0-x7، x10- x17 باشد، اولین کارتی که به سمت راست PLC اکسپند کنیم. جهت افزایش تعداد ورودی و خروجی، اگر از نوع ورودی باشد، آدرس ورودی آن از x20 شروع می شود نه x18 . کارت بعدیمون از x30 شروع می شود. همین قانون برای خروجی ها نیز برقرار است. به عنوان مثال : در این PLC، خروجی های y0-y13 داریم، اولین کارتی که اضافه کنیم، می شود y20 نه y14  .

قانون: اولین کارت افزایشی سمت راست تمام PLC های دلتا، صرف نظر از اینکه ماژول اصلی دارای چند ورودی و چند خروجی است، ورودی ها از X20 و خروجی ها از y20 شروع می شود.

نحوه ی شماره گذاری ورودی و خروجی های پی ال سی های دلتا

 PLC ای که مشاهده می کنید ترانزیستوری است و بر روی دستگاه T/R نوشته شده است. ما منفی را به C0 می دهیم و از y0،y1 می گیریم. طبق برنامه نویسی ای که داخل خود WPLsoft  انجام می دهیم؛ اما اگر ترانزیستوری نبود، شما حق داشتید تا ولتاژ 220v و جریان 2-2.5 A، هر ولتاژی را که میخواهید، سوئیچ کنید. به چه صورت؟ برای مثال من فاز 220 ولت را به c0 دادم، از y0 و y1 فاز 220 ولت خواهم گرفت. برای چراغ سیگنال هام فرض کنید نیاز به ولتاژ 24v دارم، منفی یا مثبت. در مدل های رله ای مهم نیست که از ولتاژ منفی استفاده کنیم یا مثبت. به پایه c1 و از y2 y3 ولتاژ +24 v می گیریم.

خروجی های ترانزیستوری یا به صورت SINK، منفی و یا به صورت SOURCE مثبت می باشند. به عبارتی به C0 مثبت یا منفی می دهیم.

یک سری چراغ روی PLC مشاهده می شود، که در ادامه درباره آن ها توضیح می دهیم:

 •        LED POWER : این LED سبز رنگ می باشد. هنگام اتصال تغذیه PLC به صورت ممتد روشن می ماند، یعنی برق تغذیه درست است.
 •        RUN : هرگاه PLC در حالت RUN باشد، این چراغ سبز رنگ به صورت ممتد روشن می ماند. زمانی که Toggle Switch  در حالت RUN  باشد.
 •        ERR : در حالت های عملکرد PLC  چه در حالت RUN و چه در حالت STOP، این نمایشگر خاموش است. اگر این LED روشن شود یعنی در سیستم خطایی رخ داده است. (مثلا خطای برنامه، خطای تایمر WDT و ... )
 •      LED های وضعیت ورودی  : چنانچه هر یک از ورودی های دیجیتال فعال شوند، نشانگر مربوط به آن نیز روشن می شود.
 •      LED های وضعیت خروجی  : چنانچه از طریق برنامه هر کدام از خروجی های دیجیتال فعال شود، نشانگر مربوط به آن خروجی روشن می شود.

   تمام برنامه ها و نرم افزارهای خانواده دلتا را می توانید از سایت www.deltaww.com دانلود کنید.

آشنایی با (14SS2)

 •        پایه S/S جهت تعیین Sink یا Source .
 •        C0 بین y0 ، y1 ، y2  مشترک است. C1 بین y3،y4،y5 مشترک است.
 •        پورت گرد: Com1  جهت برنامه دادن به PLC و یا ارتباط با سایر ادواتی که تحت مدباس کار می کنند.
 •         در قسمت زیر این PLC، یک عدد پورت سبزرنگ می بینیم، RS485 جهت ارتباط با HMI و یا هر تجهیز دیگری که در شبکه مدباس می توانند کار کنند.
 •        R نشانگر رله ای بودن این PLC است.
 • در سمت راست، یک قسمتی هست برای وصل کردن هر کارت افزایش اعم از آنالوگ یا دیجیتال.
 •        خروجی ها می توانند در 50/60 Hz سوئیچ کنند چون رله ای هستند.

پی ال سی دلتا DVO14SS211R

پلاک DVP14SS211R

در قسمت order number، عدد 14 بیانگر مجموع ورودی و خروجی می باشد. عدد 11 بیانگر 24 ولت بودن ورودی ها است. R رله ای بودن ورودی ها را نشان می دهد.

یکی از قابلیت های PLC دلتا، کارآیی بسیار بالا در ابعاد بسیار کوچک می باشد.

آشنایی با (16sp)

 •        برخلاف 14SS2، در قسمت زیر این PLC نیازی به ولتاژ ندارد. ولتاژش را از طریق پورت نری که پشتش قرار دارد از NPU یا ماژول اصلی می گیرد.
 •        این PLC  یک پورت مادگی برای وصل کردن بقیه کارت های افزایشی دارد.
 •        دارای 8 ورودی و 6 خروجی دیجیتال می باشد.
 •        رله های این ماژول می توانند جریان 1.5A در ولتاژ 220V برای ما سوئیچ کنند.

ماژول دلتا DVP16SP11R

مشخصات DVP16SP11R

اتصال  14SS2 و 16SP :

 •        در این حالت، 16 ورودی دیجیتال و 14 خروجی دیجیتال خواهیم داشت. تغذیه ی داخلی خودش را نیز از داخل ماژول اصلی PLC انجام می دهد و قابلیت این را دارد که کارت های افزایشی به آن اضافه شود.
 •        آدرس ورودی ها صرف نظر از اینکه ورودی ها چطور هستند، از X20 خواهد بود، خروجی ها نیز به همین صورت.
 •        بزرگترین مزیت PLC ها، کارآیی بسیار بالا در ابعاد بسیار کوچک می باشد.
 •        آیا یک PLC رله ای، می تواند دارای کارت اکسپنشن ترانزیستوری باشد؟ بله، محدودیتی در نصب کارت R/T نداریم.

آشنایی بامنبع تغذیه (PS01)

 •        PS مخفف POWER SUPPPLY است.
 •        01 جریانی که می تواند تامین کند را نمایش می دهد؛ این یک منبع تغذیه 24V و 1 آمپر است.
 •        L و N همان فاز و نول است و میتوان 220V را به آن اعمال کرد.
 •        در خروجی 0V و 24V را تولید می کند.
 •        چراغ POWER نشانگر وصل بودن ولتاژ 220V می باشد.

منبع تغذیه یک آمپر دلتا

مشخصات منبع تغذیه یک آمپر

پیشنهاد ما برای منبع تغذیه، استفاده از  منبع تغذیه هم برند با PLC مورد استفاده ی خودمان است:

   جهت سازگاری بهتر

   جهت سطح ولتاژ پایدار تر

   جهت زیبایی تابلو برق

آشنایی با(10SX)

 •    دارای 2 ورودی آنالوگ و 2 خروجی آنالوگ می باشد.ورودی های  آنالوگ با علامت A/D  و خروجی ها با علامت D/A معرفی شده اند.

این کارت توانایی دارد که 2 ورودی جریانی یا ولتاژی آنالوگ را دریافت کند و 2 خروجی جریانی یا ولتاژی را برای ما تامین کند.

 •        دارای 4 ورودی و 2 خروجی دیجیتال می باشد.
 •        دو عدد سون سگمنت وجود دارد که توسط دو رجیستر خاص داخل برنامه نویسی، می توانیم مقدار یک آنالوگ و یا هر مقداری را نمایش دهیم.
 •        این PLC می تواند از سمت راست به آن کارت اضافه شود.
 •        در مدل پیشرفته تر این PLC، ماژول مدل 20SX را داریم که می توانیم از سمت چپ هم به آن ماژول اضافه کنیم.
 •        بر روی این PLC باتری قرار دارد که قابل تعویض می باشد.
 •        این PLC نسبتل قدرتمند است و دارای RTC می باشد.
 •        برای کاربردهایی که ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ لازم داریم و فضای کمی داریم،

قابل استفاده است.

پی ال سی DVP10SX211R

مشخصات پلاک پی ال سی DVP10SX11R

آشنایی با(06XA)

 •   دارای 4 ورودی آنالوگ و 2 خروجی آنالوگ.  در ورودی، جریان یا ولتاژ می گیرد. خروجی نیز ولتاژ یا جریانی تولید می کند. خروجی این کارت 10-0 ولت و جریان 20-0 میلی آمپر تولید می کند.
 •   سنسورهای با رنج 4-20 mA ، 0-20 mA،0-10  ولت ، -10-10 ولت، -10-0 ولت را می توانیم وصل کنیم.
 •    این کارت بسیار مقرون به صرفه بوده و رزولوشن قابل قبولی دارد. منظور دقت و پله های ورودی و خروجی جریان است؛ به صورتی که این کارت -10-10 ولت را در داخل خودش -2000-2000 می شناسد. -20 – 20 میلی آمپر را به صورت -1000-1000 می  شناسد. در خروجی 0-10 ولت را به صورت 0-4000 و  0-20 میلی آمپر را به صورت 0-4000 می شناسد.
 •   باید دقت کنید که به هر PLC دلتا، نهایتا 8 کارت آنالوگ از قبیل 06XA، کارت دما، 04A/D و 04D/A وصل کنیم.
 •   این کارت می تواند به صورت مجزا در شبکه مدباس به صورت RTU باشد و توسط پروت سبزرنگ RS485 وصل شود و برای تغذیه خود نیاز به 24 ولت دارد.
 •    برای این که این کارت را بتوانیم به یک PLC وصل کنیم، باید حتما از پورت سمت چپ به PLC اتصال داده شده و از دستور from  و to جهت برنامه نویسی استفاده کنیم.

آشنایی با(04TC)

 •        این کارت توانایی دارد 4 تا ترموکوپل دمایی را بخواند.
 •        کانال های 1،2،3،4 بیانگر ورودی های این کارت هستند و با کلمهCH  مشخص شده است. دارای پایه L+، L- و SLD برای هر ترموکوپل می باشد.
 •        چراغ  error زمانی روشن می شود که خطایی در سیستم رخ داده باشد. به عنوان مثال، شاید تمام ورودی ها را سیم کشی نکرده باشیم.
 •        زمانی که اطلاعات در حال رد و بدل شدن باشد، چراغ A/D روشن می شود.
 •        نکته: کارت ترموکوپل شرکت دلتا با کارت هایی برای PT100 که با نام PT معرفی می شوند، متفاوت هستند؛ یعنی نمی توانیم یک PT1000 را به این کارت وصل کنیم.
 •    برنامه نویسی مورد نیاز جهت خواندن ترموکوپل های ورودی، دستورات from و to می باشد.
 •    این کارت توانایی دارد که با تغذیه شدن 24 ولت و استفاده از پورت RS485  بدون نیاز به PLC، با اختصاص station Number در شبکه مدباس کار کند.

آشنایی با(12SA2)

 •        این PLC که می بینیم، DV-12SA2 می باشد. در نسل قدیم عدد 2 را در آخر و یک سری خصوصیات را ندارد. اولین خصوصیتی که در نسل قدیمش ندارد این است که در سمت چپ درپوش ندارد و به عبارتی قابلیت expansion از سمت چپ را ندارد.
 •         PLC ما در اینجا، 8 ورودی و 4 خروجی دارد که مجموع آنها 12 است.
 •        این PLC، دارای COM1،COM2 وCOM3 می باشد. دو پورت RS485 و یک پورت RS232 دارد.
 •        دو تا پتانسیومتر داریم، فایده آن این است که این دوپتانسیومتر می توانند محتویات داخل رجیستر های خاص مربوط به خودشان را بین 0-255 تغییر دهند. در بعضی از پروژه ها، فکر کنید که HMI نداریم ولی می خواهیم مقدار 2 عدد تایمر را کم و زیاد کنیم یا می خواهیم خروجی آنالوگ کارتی که به این PLC وصل شده را مقدارش را کم و زیاد کنیم، در این صورت می توانیم از scale نویسی از رجیسترهای مربوط به این دوتا پتانسیومتر استفاده کنیم.
 •        این مدل می تواند 2 تا انکودر 5KHZ و یک عدد 50KHZ را بخواند و در مدل ترانزیستوری، می تواند دو خروجی HighSpeed، 100KHZ به ما بدهد. ولی اگر ما نیاز به صدکیلو هرتز و بالاتر داشتیم، می توانیم از PLCهای 28SV استفاده می کنیم.
 •        وجه تمایز این PLC که آن را قدرتمند کرده، تعداد پورت هایی است که روی خود دارد. قابلیت اتصال کارت از سمت چپ، ورودی های 50KHZ و 5KHZ و در مدل ترانزیستوری، خروجی های 100KHZ است.
 •        CPU  بسیار قدرتمندی از نظر سرعت پردازش دارد، که می تواند همگام با 28SV دلتا کار کند.

آموزش سخت افزار PLC دلتا

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

کارشناس فروش : ۰۹۱۲۴۷۴۴۸۵۷

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم