آموزش مقدماتی پی ال سی دلتا (نرم افزار)

نوشته شده در تاریخ2 سال پیش 7780
دوست داشتن9

یکی از نرم افزار مربوط به برنامه نویسی PLCهای دلتا، نرم افزار WPLsoft نام دارد.

آشنایی با نرم افزار WPLsoft

ابتدا نرم افزار را از سايت رسمي شركت دلتا  (Delta Automation)دانلود و آن را نصب كنيد. با كليك بر روی آيكن ايجاد شده، برنامه  WPLsoftمطابق شكل زير اجرا ميشود:

 نرم افزار WPLSOFT

ایجاد پروژه ی جدید

برای اين ایجاد پروژه جدید كافيست به قسمت File رفته و گزينهNew را انتخاب كنيد و يا در قسمت پايين گزينه فايل، آيكون مربوط به ايجاد پروژه ی جديد را انتخابو يا از كليدهای ميانبر  Ctrl + Nاستفاده كنيد.

1-در این قسمت می توانید عنوان پروژه را وارد کنید.

2-در این قسمت مدل PLCموردنظر را مشخص کنید.

3- در این قسمت تنظیمات ارتباطی را تنظیم کنید.

در اینجا RS232 را انتخاب می کنیم.

4-در این قسمت نام پروژه را وارد کنید.

در پایان با کلیک بر روی گزینه OK اطلاعات ثبت شده و وارد مرحله بعد می شود.

 آموزش نرم افزار WPLsoft

نکته: در پروژه ی ایجاد شده، هیچگونه اشاره ای به ترانزیستوری بودن یا رله ای بودن سیستم نمی شود و تنظیماتی برای این کار، وجود ندارد.

در قسمت انتخاب مدلPLCبه چند مدل اشاره میکنیم:

  •        VFDETYPE : اینورتر هایی که PLC دلتای داخلی دارند.
  •          TP04P: تکست پنل هایی که PLC دلتای داخلی دارند.
  •        TP70P-IO و TP70P-RM : تاچ پنل هایی که PLC دلتای داخلی دارند.

آوزش نرم افزار WPLsoft

پس از ایجاد پروژه، در این مرحله، مطابق شکل زیر دو پنجره کوچک در صفحه اصلی برنامه WPLsoft  ظاهر شده که هر کدام مربوط به یک زبان برنامه نویسی خاص می باشد.

آموزش برنامه نویسی دلتا

 با توجه به اینکه زیان برنامه نویسی  LADDER(LAD)از محبوبیت بیشتری برخوردار است لذا پنجره مربوط به زبان Instruction List Mode (IL) را بسته و پنجره Ladder Diagram Mode را باز می کنیم.

آموزش برنامه نویسی دلتا

حال نرم افزار آماده برنامه نویسی می باشد.برای شروع، مطابق تصاویر زیر با فشردن F1 یک تیغه ی normally open با نام x0 ایجاد می کنیم و با فشردن F7 (output coil) ، خروجی y0 را تعریف می کنیم.در بخش comment، می توانیم توضیحات مربوطه را وارد نماییم، این کار به عیب یابی و منظم بودن برنامه کمک می کند.

آموزش برنامه نویسی دلتا

آموزش برنامه نویسی دلتا

جهت نمایش توضیحات، مطابق تصویر، دکمهshow comment  کلیک می کنیم.

آموزش برنامه نویسی دلتا

برای اجرای برنامه، مطابق تصویر به ترتیب زیر عمل می کنیم:

آموزش برنامه نویسی دلتا

1-    Simulator

2-   Code  کردن برنامه

3-   Write 2 plc : ریختن برنامه در داخل PLC مجازی

4-   Online Mode  (CTRL+F4)

5-   Stop/Run که همان toggle Switch روی PLC می باشد.

6-   Scan  Time  که قدرت PLC را بیان میکند.

7-   Step

نکته: دقت کنید در برنامه فوق، 1 خط برنامه نوشته شده و فضای اشغال شده برابر 3 استپ است. زمانی که از ظرفیت حافظه برنامه صحبت می کنیم، منظور تعداد استپ های اشغال شده می باشد. در اینجا ما مدل ss2 را انتخاب کرده ایم، در واقع در این مدل، ظرفیت حافظه برابر 8000 می باشد؛ اما برنامه به صورت پیش فرض 7920 استپ درنظر می گیرد.

جهت آزمایش نحوه عملکرد المان ها، کافیست راست کلیک کرده و گزینه  set on یا set off  را انتخاب کنیم.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

اگر سیم کشی را به صورت سخت افزاری انجام داده بودیم، در واقع یک پوش باتن استفاده می کردیم و 24  ولت رو به پایه X0 ورودی متصل می کردیم، از خروجی PLC  نیز برای تحریک کنتاکتور موتور استفاده می کردیم.

Comment گذاری

جهت comment گذاری در ردیف ها، بر روی Insert Rowو یا CTRL+I کلیک می کنیم. این کار، Trace کردن و بررسی کردن برنامه را راحت تر و برنامه را  منظم می کند.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

تبدیل مدار لحظه ای به مدار خودنگهدار

مداری که در بخش قبل برنامه نویسی کردیم، یک مدار لحظه ای است، به این معنی که با روشن بودنX0، خروجی  فعال می شود و با خاموش کردن X0، خروجی y0 یا همان موتور خاموش می شود.

آموزش نرم افزار PLC دلتا 

برای تبدیل مدار به یک مدار خودنگهدار، از گزینه normally closed (F2) به عنوان  X1استفاده می کنیم.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید با روشن بودن x0، موتور روشن می شود.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

و مطابق با تصویر زیر، با خاموش کردن x0، موتور همچنان روشن میماند.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

آموزش دستورات SET ، RESET

ابتدا به چند دستور مقدماتی و ساده می پردازیم:

دو روش برای پیاده سازی یک کنتاکت در نرم افزار موجود است.

1.    روش اول : استفاده از نوارابزار بالای صفحه

با استفاده از نوارابزار بالای صفحه و گزینه Normally open(F1) یا Normally closed(F2) می توان کنتاکت را پیاده سازی نمود.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

 

2.    روش دوم استفاده از دستورLd

 ابتدا دو مرتبه بر روی خط مورد نظر کلیک  می کنیم(چون ممکن است تعداد خطوط برنامه زیاد باشد)، سپس دستور Ld را تایپ میکنیم. پس از آن، یک فاصله با فشردن دکمهSpaceایجاد و در مرحله بعد نام کنتاکت را انتخاب می کنیم و عدد آن می تواند هرکدام از مموری های مربوطه همچون  X،M و… باشد. ذکر این نکته نیز مفید است که بزرگ بودن یا کوچک بودن دستورات به لحاظ حروف انگلیسی برای نرم افزار در این حالات فرقی نمی کند.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

       با کلیک بر روی Ok کنتاکت مورد نظر ایجاد می شود.

برای استفاده از کویل به عنوان خروجی نیز می توان با تایپ کردن Out  و یا استفاده از نوارابزارCoil آن را وارد خطوط برنامه کرد که هرکدام به ترتیب در دو تصویر زیر نشان داده شده اند.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

آموزش نرم افزار PLC دلتا

استفاده از برنامه نویسی، سرعت ما را بالاتر می برد. حال نحوهSetوReset  کردن را هم با توجه به این آموزش فرا گرفته اید.برای این امر باید از فانکشن set و rst استفاده نمود. در مدار زیر با روشن کردن کنتاکت X0 کویلY0روشن شده و در صورت خاموش شدن کنتاکت نیز روشن باقی می ماند. کنتاکت X1 نیز باعث ریست شدن خروجی می شود. استفاده از این فانکشن ها، حجم برنامه نویسی جهت دائم کارکردن خروجی ها را کاهش میدهد.

آموزش نرم افزار PLC دلتا

مدار فرمان کنترل موتور

مدار فرمان کنترل موتور جهت روشن شدن از دو نقطه و جهت خاموش شدن از یک نقطه، مطابق تصویر زیر می باشد:

آموزش مقدماتی نرم افزار دلتا

نکته : در PLC های دلتا و اکثر PLC های موجود در بازار، اولویت با برنامه ای است که به پایین نزدیکتر است.

زمانی که تعداد المان ها زیاد شد، برای تغییر توضیحات المان ها می توان بر روی Device Comment List کلیک کرد و تغییرات مدنظر را وارد کرد. برای المان هایی که هنوز استفاده نکرده ایم نیز می توان در این بخش Comment  گذاری کرد.

آموزش مقدماتی نرم افزار دلتا

آموزش مقدماتی نرم افزار دلتا

رجیسترها، مبناهای اعداد و اعداد موجود در PLC های دلتا

اعداد ثابت در PLC های دلتا با حروف (ده دهی) K و (شانزدهی) H نمایش داده می شود. اعداد دسیمال میتوانند در دو حافظه 16 بیتی و 32 بیتی قرار بگیرند. رجیسترهای 16بیتی از رسوندن 2 به توان 16 به دست می آید(65536)، با تقسیم این عدد به دو(32768)، اعداد مثبت ومنفی را می توان نمایش داد؛ به عبارتی حافظه 16 بیتی میتواند ماکزیمم عدد 32768 را در حالت مثبت و 32768- را در حالت منفی دربر داشته باشد. همین کار را برای رجیسترهای 32 بیتی می توان انجام داد، بعد از تقسیم دو به توان 16  بر 2 داریم : مثبت و منفی  2147483648.

آموزش مقدماتی نرم افزار دلتا

لبه بالارونده و لبه پایین رونده

لبه ها به دو گونه بالارونده و پایین رونده مورد استفاده قرار می گیرند که بنابر نیاز می توان کنتاکت ها یا همان تیغه ها را در این وضعیت قرار داد. وقتی از یک تیغه به عنوان شستی با لبه بالارونده استفاده می کنیم به محض فشردن شستی تیغه روشن شده و سریعا خاموش می شود. وقتی از همان تیغه با لبه پایین رونده استفاده میکنیم با فشردن شستی هیچ اتفاقی رخ نمی دهد ولی به محض خاموش شدن شستی یا برداشتن دست ، تیغه روشن شده و سریعا خاموش می شود.

برای ایجاد لبه، می توان تیغه ها را مستقیما در حالت حساس به لبه بالارونده یا پایین رونده قرار داد. برای این کار کافی است گزینه های (Rising Edge Trigger Switch) F3یا (Rising Edge Trigger Switch)F4را انتخاب کنیم.

ساده سازی مدار

در این بخش قصد داریم اندکی به ساده سازی مدار اشاره کنیم و کاری کنیم که حجم برنامه نویسی کاهش یابد. کاهش حجم برنامه نویسی، این امکان را به شما می دهد که برنامه با سرعت بالاتری توسط PLC اجرا شود و تعداد STEP برنامه کم شود و در مراحل بعدی، جهت عیب یابی، کار کمتری داشته باشید.

استفاده از دستور ZRSTمی تواند به کاهش حجم برنامه کمک کند؛ این فانکشن دارای دو عملوند می باشد، در حالی که دستور SET شامل یک عملوند است. گاهی در برنامه نویسی لازم میشود چند خروجی را به یکباره خاموش(صفر) کنیم. در مثال زیر، دستور ZRSTبرای ریست کردن خروجی های y0  تا y3 استفاده شده است و با تایپ   zrst  y0 y3  ایجاد شده است.

آموزش مقدماتی نرم افزار دلتا

مبناهای عددی

در تمام PLCهای دنیا، برای نمایش بیت ها و بایت ها و حافظه های داخل PLCها که به آنها رجیستر می گویند، باید با یک سری اطلاعات آشنا بود. به کوچکترین واحد هر اطلاعات، یک بیت گفته می شود. به هر 4 بیت، یک NIBBLE و به ترتیب جدول زیر نامگذاری ها صورت می گیرد.

NIBBLE

4 بیت

BYTE

8 بیت

WORD

16 بیت

DOUBLE WORD

32 بیت

رجیسترهای موجود در PLCدلتا، یک WORDهستند که از بیت 0 تا بیت 15 ادامه دارد یا 32 بیتی هستند که از بیت 0 تا بیت 31 ادامه دارند. از این بیت و بایت ها جهت روشن و خاموش کردن موتورها در خروجی، ساخت فلاشر، دستورات شیفت و سایر دستوراتی که وابسته به صفر و یک هستند، استفاده می کنیم.

مبناهای عددی در PLC های دلتا بسیار مهم هستند. ورودی ها و خروجی های دلتا از مبنای اوکتال پیروی

می کنند یعنی در برنامه نویسی عبارتی مثل X8  و یا Y8نداریم.

  •        نام دیگر مبنای 2، BINARYو دودویی است.
  •        نام دیگر مبنای 8، OCTAL  یا به اختصار OCTاست.
  •        نام دیگر مبنای 10، DECIMALیا دهدهی یا به اختصار DECاست.
  •        نام دیگر مبنای 16، HEXADECIMAL  یا به اختصار HEXاست.

جدول زیر،اعداد0 تا 16 را در مبناهای عددی مختلف نمایش میدهد.برای تبدیل مبناهای عددی می توان از ماشین حساب ویندوز در حالت PROGRAMMER استفاده نمود.

آموزش مقدماتی نرم افزار دلتا

دستورات انتقال

دستور MOVیک تابع انتقال است؛ یعنی اگر بخواهیم مقداری را از یک رجیستر به رجیستر دیگر انتقال دهیم از این دستور استفاده میکنم. به عنوان مثال :

mov k20 d0

در دستور فوق عدد 20(اعداد ثابت یا دسیمال) در کنار Kمعرفی می شوند و این دستور بدین معناست که عدد 20 به داخل رجیستر شماره صفر (شانزده بیتی) انتقال یابد. برای تغییر مقدار یک تایمر، یک کانتر و یا تعداد محصولات قابل بسته بندی بر روی خط تولید و برای هر مقداری که می خواهید متغیر باشد، باید از دستور movو رجیستر d0استفاده کرد.

برای انتقال عددی بزرگتر از 32768 چه باید کرد؟

به منظور دابل کردن رجیستر d0، از دستور dmovاستفاده می کنیم. با این کار، محتوای داخل do به عدد

2147483648 افزایش می یابد. به عنوان مثال:

 dmov k40000 d0

آیا در رجیستر 16 بیتی d0 عدد 2147483648قرار می گیرد؟ نه. با نوشتن این برنامه، هم d0 اشغال می شود و هم d1 که در اینجا دیده نمی شود. برای ادامه برنامه نویسی، باید از d2 استفاده کرد.

رجیسترهای ماندگار

رجیسترها یک سری حافظه های 16 بیتی هستند که می تواند تا سقف 32,768 درخود قرار دهند و در حالت double خود یا 32 بیتی تا مقدار2147483648 می توانند قرار دهند. با قطع و وصل کردن برنامه، محتوای داخل رجیستره صفر می شود. فرض کنید این دو رجیستر، مقدار تولید روزانه یک خط تولید می باشد، با قطع و وصل کردن برنامه، عدد صفر به اپراتور نشان داده می شود. برای حل این مشکل باید چه کرد؟

باید از حافظه هایی استفاده کنیم که ماندگار، یا غیر فرار و یا retentive هستند. هر PLC متناسب با مدلش دارای یک سری رنج ماندگار و غیرماندگار از رجیسترها، کانترها، تایمرها و فلگ ها می باشند. در اینجا PLC ما  14ss2می باشد، برای دیدن رجیسترهای ماندگار آن به آدرس زیر می رویم:

View / System Block / Retentive Range

آموزش مقدماتی نرم افزار دلتا

فلگ ها

فلگ ها مانند خروجی های PLCدلتا که با Yمعرفی می شوند، می توانند در برنامه نویسی با همان قابلیت که Yدارند، را داشته باشند. فلگ ها با Mمعرفی میشوند.

به عنوان مثال، می خواهیم برنامه ای بنویسیم که با فشاربر شاسیx0، فلگ Mروشن شود. M0یا فلگ ما حکم رله ی کمکی در مدارات فرمان را دارد، یعنی زمان هایی که می خواهیم از خروجی واقعی و حقیقی استفاده نکنیم، از فلگ ها استفاده می کنیم.

آموزش نرم افزار دلتا

تمام خصوصیاتی که Yها در خروجی های دلتا دارند، Mهم دارند؛ با این تفاوت که خروجی واقعی به ما نمی دهد و به عنوان تیغه ی کمکی و یا کنتاکت کمکی در برنامه استفاده می شود.یکی از قابلیت هایی که Mها دارند، میتوانند ماندگار شوند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، آدرس فلگ های ماندگار از M512تا M767و M2048تا M4095می باشد.

آموزش نرم افزار دلتا

فلگ های ماندگار در مواردی کاربر دارد که در یک کارخانه می خواهیم ادامه حرکت یک موتور و یا نمایش یک LED و یا هر وضعیت دیگری، بعد از قطع و وصل شدن برق، در حالت قبلی خودش بماند. در این صورت از مقادیر ماندگار چه از نوع رجیستر، چه از نوع فلگ و چه از نوع کانتر و تایمر، از این حافظه ها، تایمرها و کانترهای حافظه دار استفاده می کنیم.

مثال کاربردی:

قصد داریم 8 موتور را به صورت همزمان خاموش / روشن و یا به هر ترتیبی که می خواهیم آن ها را خاموش و روشن کنیم. برای اینکار از دستور mov استفاده می کنیم. با کمک دستور زیر، موتورها به صورت یکی در میان خاموش و روشن می شوند.

آموزش نرم افزار دلتا

و با تایپ دستور زیر، موتور ها دو تا درمیون خاموش و روشن می شوند.

آموزش نرم افزار دلتا

مقایسه کننده ها

در پروسه های صنعتی در خیلی مواقع نیاز به دستورات مقایسه کننده داریم. برای مثال اگر دمای کوره از حدی بیشتر شد مشعل خاموش گردد. یا در پروسه ای اگر تعداد ورودی های سیستم بیش از مقداری شد، آژیر خطر به صدا در آید. در اینگونه موارد از دستورات مقایسه کننده  استفاده کنیم.

مقایسه کردن در PLC به چند صورت است؟

۱- دستورات مقایسه ای بر مبنای LD

کوچکتر مساوی(=>)، بزرگتر مساوی(>=)، نامساوی(<>)، بزرگتر(<)، کوچکتر(>)، مساوی(=)

با تایپ هرکدام از دستورات زیر بلوک های مقایسه گر مربوطه فراخوانی خواهند شد:

·         LD=

·         LD<

·         LD>

·         LD<>

·         LD<=

·         LD>=

به عنوان مثال:

Ld=   d0   d2

آموزش نرم افزار دلتا

با اجرای برنامه، مشاهده می شود، خروجی روشن می شود چون مقدارهر دو رجیستر برابر صفر است. برای تغییر مقدار رجیستر، راست کلیک کرده و Change Present Value  را انتخاب می کنیم.

آموزش نرم افزار دلتا

در پنجره باز شده، مقدار مورد نظر را وارد می کنیم.

آموزش نرم افزار دلتا

مثال کاربردی: دمای اتاق اول و اتاق دوم را می خوانیم. یکی در رجیستر d0و دیگری در d2ذخیره می کنیم. به عنوان مثال، اگر دمای اتاق اول از دمای اتاق  دوم بیشتر بود، FAN1روشن شود. اگر کوچکتر بود،FAN2فعال شود.

تا عدد  2 یه توان 16 برابر با  32768 می توانیم مقایسه کنیم. اگر بیشتر بود، باید از دستور  dldاستفاده کنیم. دقت داشته باشید وقتی به حالت doubleمی رویم، رجیسترهای بعدی را اشغال می شود، بنابراین دو تا دو تا باید استفاده کرد.

آموزش نرم افزار دلتا

- دستور CMP

Cmp   مخفف کلمه compare جهت مقایسه دو رجیستر کاربرد دارد. با کلیک بر دکمه F6، تمام دستورات PLC مدل SS2 نمایش داده می شود. با تایپ کلمه cmp  توضیحات مربوط به دستور نمایش داده می شود.

API NUM شماره دستور می باشد.

آموزش نرم افزار دلتا

در manual دلتا، عملوندها با Sو خروجی ها را با Dنشان می دهند. این Dبا رجیستر متفاوته. با این دستور، عیب یابی برنامه راحت تر و همچنین حجم برنامه کمتر می شود.

به عنوان مثال، برنامه ای می نویسیم که به صورت زیر باشد:

v  اگر محتوای D0از D4بزرگتر بود، y0فعال شود.

v  اگر محتوای D0از D4کوچکتر بود، y1فعال شود.

v  اگر محتوای D0برابر D4بود، y2فعال شود.

همانطور که در شکل زیر دیده می شود، چون D0 بزرگتر از D4  است، خروجی y0 فعال می شود.

آموزش نرم افزار دلتا

اعمال ریاضی

در بسیاری از برنامه ها نیاز داریم پردازش هایی روی ورودی ها انجام که استفاده از چهار عمل اصلی ریاضی یعنی جمع، تفریق، ضرب، تفریق را شامل میشود. در نرم افزارWPLSoft دستورهایی وجود دارد که این اعمال را انجام میدهد.

·         دستور جمعADD

·         دستور تفریقSUB

·         دستور ضربMUL

·         دستور تقسیمDIV

آموزش نرم افزار دلتا

نکته1: دستورات فوق توابعی ۱۶ بیتی هستند و برای اینکه بتوان از این توابع برای دستورات ۳۲ بیتی استفاده کرد لازم است از نسخه ۳۲ بیتی آنها استفاده کنیم. برای این منظور به اول دستورات فوق حرف D اضافه میگردد. به عبارتی این اعمال، نوع double  خودشان را هم ساپورت می کنند.

نکته2: همانطور که در تصویر مشاهده می شود، حاصل تقسیم عدد20 بر 3 برابر 6 شده است. در واقع مقدار صحیح عددی که حاصل تقسیم می شود را در رجیستر 10 می بیند. مقدار باقیمانده از تقسیم را در رجیستر  d11  می ریزد. با رفتن به آدرس زیر، مقدار باقیمانده را می توان مشاهده کرد.

آموزش نرم افزار دلتا

بعضی از فلگ ها، خاص هستند و به عنوان کاربرد معمولی قابل استفاده نیستند. به عنوان مثال:

 M1000: فلگی که در صورت روشن بودن PLC، همیشه onاست. یک کنتاکت باز است که زمانی که PLCاجرا می شود، بسته می شود.

 M1001: معکوس حالت قبلی. زمانی که PLCدر مود استوپ است، این فلگ روشن می شود.

 M1002: فلگی که در لحظه ران شدن، یک پالس بالارونده می دهد.

 M1003: فلگی که در لحظه ران شدن، یک لحظه خاموش می شود.

M1000 در دستوراتی که نمی توانند مستقیما به خط بغل وصل شوند، استفاده می شود. برای مثال، دستور mov.

M1002 زمانی که برق قطع و بعد وصل شد و یا PLCاز مد STOPبه RUNرفت، یک سری از متغیرها تغییر کنند و یا ریست شوند.

آموزش نرم افزار دلتا

درPLC دلتا تعدادی کلاک پالس وجود دارد که پالس ها با دامنه مشخص را برای شما ایجاد می کند. فلگ های خاص زیر، برای تولید پالس هستند و به عنوان چشمک زن استفاده می شوند.

آموزش نرم افزار دلتا

باید دقت داشته باشیم ، وقتی دامنه این مموری ها مثلا یک ثانیه است ، به این معنی است که نیم ثانیه روشن و نیم ثانیه خاموش خواهد بود؛ همچنین این مموری ها باRUN شدنPLC فعال خواهند شد .

بیشترین کاربرد را M1013 دارد که برای ساخت چراغ چشمک زن در خروجی PLCاست. به عنوان مثال زمانی که برنامه خطا دارد، می خواهیم چراغ وضعیت هر 0.5 ثانیه چشمک بزند.

کانتر ها

کانترها یا شمارنده ها از دستورات پرمصرف صنایع هستند که یک مقداری را برای ما می شمارند، این مقدار می تواند تعداد محصول رد شده از جلو چشمی خط تولید باشد، تعداد ضرب در دستگاه پرس باشد و هر جا که نیاز به شمارش داشته باشد. درPLC دلتا کانترها را با حرفC که حرف اولCounter میباشد نمایش میدهند.

از نظر اندازه کانترها به دو دسته تقسیم میشوند:

·         کانترهای ۱۶ بیتی

·         کانترهای ۳۲ بیتی

واضح است که کانتر ۳۲ بیتی تعداد بیشتری را نسبت به کانتر ۱۶ بیتی میشمارد.

 برای استفاده از کانتر ۱۶ بیتی از دستورCNT استفاده میکنیم.

برای استفاده از کانتر ۳۲ بیتی از دستور DCNT استفاده میکنیم.

در هر PLC تعدادی کانتر تعریف شده است که از فایل منوال آن قابل استخراج میباشد. برای PLC دلتا مدل14ss2 :

آموزش نرم افزار دلتا

همانطور که از فایل منوال پیداست، کانترهای ۱۶ بیتی فقط شمارنده‌ی روبه بالا هستند و کم شدن مقدار را شمارش نمیکنند. برای مثال در یک خط تولید که به ازای ورودی سنسور باید یک عدد کم شود نمیتوان از این نوع کانتر استفاده نمود.

اما همانطور که مشاهده میکنید کانترهای ۳۲ بیتی علاوه بر شمارش بالا، شمارش پایین(کم کردن ) را هم انجام میدهند.

برای مشاهده کانترهای ماندگار به آدرس زیر مراجعه کنید:

View>System Block > Retentive Range

آموزش نرم افزار دلتا

به عنوان مثالی برای کانترها، در برنامه ی زیر مشاهده می کنید، با هر بار خاموش و روشن کردن، یک عدد به مقدار شمارنده C200 اضافه می شود. به محض رسیدن مقدار شمارش به عدد 3 خروجی y0 روشن می شود.

آموزش نرم افزار دلتا

تایمرها

برای انجام کارهایی که مبتنی بر سنجیدن زمان هستند مانند روشن و خاموش کردن دستگاه‌ها در زمان‌‌های خاص نیاز به تایمر داریم. در ادبیات دلتا T معرف تایمر میباشد و دستور مربوط TMR می باشد.


در هر PLC دلتا تعدادی تایمر در نظر گرفته شده است که با توجه به منوال هر PLC باید آدرس مناسبی را در این قسمت قرار دهید. برای مثال در PLC دلتا سری14ss2:

آموزش نرم افزار دلتا

 با توجه به منوال، تایمرهای T250 تا T255 ، تایمر ماندگار و یا accumulative می باشند. تایمر T64 تا T126 اگر M1028 روشن باشد، تبدیل به 10ms می شوند.

به عنوان مثال، می خواهیم تایمر به 10 ثانیه برسد. در این صورت، باید k=100 باشد. چرا؟

چون طبق جدول، ضریبش 100 میلی ثانیه است.

K100*100ms=10000ms=10s

آموزش نرم افزار دلتا

با روشن شدن M20، تایمر T0شروع به شمارش می کند؛ زمانی که به 100 برسد، خروجی y0  روشن می شود.

مدار فوق را با حافظه ماندگار T250 می نویسیم، در این صورت با قطع و وصل برق یا کلید، مقدار خودش را حفظ می کند.

با فعال سازی M1028 می توانیم ضریب تایمر T250 را از 100ms به 10ms تغییر دهیم.

آموزش نرم افزار دلتا

کار با PLC واقعی (upload , download)

می خواهیم برنامه ای بنویسیم و داخل PLC دانلود کنیم. ابتدا برنامه رو code می کنیم. نیازی به آیکون simulator نیست. در قسمت option، Communication settingپورت com، USB که به لپ تاپ وصل است را انتخاب می کنیم. ما از یک مبدل RS232 به USB استفاده کردیم. باید دقت داشت که درایور آن بر روی سیستم نصب شده باشد.

فرض کنید برنامه را می خواهیم از داخل PLC آپلود کنیم. برنامه نوشته شده را پاک می کنیم و Read From PLC را می زنیم.

تنظیم ساعت

RTC مخفف real time clock به معنی زمان واقعی است. در PLC دلتا رجیسترهایی هست که می توان سال و ماه و روزو ساعت و دقیقه و ثانیه و روز هفته را برای PLC تعریف کرد. برای تظیم ساعت داخلی، به آدرس زیر می رویم:

|Option > Set RTC

آموزش نرم افزار دلتا

با کلیک بر دکمه Synchronize ، ساعت PLC تنظیم می شود.

پسورد گزاری در PLC

زمانی که داریم برنامه را داخل  PLC می ریزیم، کافیه تیک synchronize project and plc password را بزنیم.

آموزش نرم افزار دلتا

آموزش نرم افزار دلتا

تیک Enable Limited Times می گوید آن شخصی که می خواهد برنامه را بردارد، چند بار محدودیت داشته باشد. حالا اگر بخواهیم مجددا برنامه را از داخل PLC برداریم، رمز را می پرسد.

HELP در PLC

تمام دستورات، تمام فلگ ها، تمام رجیستر ها و تمام دستوراتی که تا اینجا ذکر کردیم، در آدرس زیر قابل مشاهده است.

Help > PLC Instruction and Special Registers Reference

آموزش نرم افزار دلتا

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

کارشناس فروش : ۰۹۱۲۴۷۴۴۸۵۷

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم