راهنمای ارتباط HMI مدل DOP100 و سری W و نرم افزار VNC

نوشته شده در تاریخ2 سال پیش 2295
دوست داشتن4

مقدمه :
برنامه ( Virtual Network Computing ( VNCبرنامه مانیتورینگ به صورت ریموت می باشد ، که به وسیله آن می توان صفحه مانیتور یا HMIرا در اختیار گرفت . از این ویژگی در HMIهای سری Wو DOP100شرکت دلتا بهره گرفته شده است .
در این فایل روش ارتباط برنامه
VNCورژن موبایل ( اندروید و ، ) IOSوب سایت و برنامه VNC Server با HMIسری Wو DOP100شرح داده شده است

تنظیمات VNCبرای برنامه VNC SERVERبر روی کامپیوتر :
برنامه VNC SERVERرا دانلود کرده و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید . در ادامه تنظیمات در HMIو تنظیمات در برنامه VNC SERVERشرح داده خواهد شد . برای ارتباط با این نرم افزار باید برای ، HMI IPآدرس تعریف کنید و اگر مایل به برقراری ارتباط از راه دور هستید باید از IPاستاتیک استفاده کنید .
تنظیمات VNCدر برنامه  DOPsoft
1. ابتدا وارد منو Optionشده و گزینه Communication Settingرا انتخاب کنید ، در قسمت تنظیمات ETHERNETوارد بخش LOCAL HOSTشده و IPآدرس HMIرا وارد نمایید ، مانند شکل زیر:

IPآدرس را می توانید از طریق تنظیمات داخلی HMIنیز ، وارد نمایید . برای وارد شدن به تنظیمات داخلی HMIابتدا بر روی گوشه بالا سمت چپ کلیک کرده و انگشت خود را نگهدارید تا صدای بوق را بشنوید سپس مجددا فشار دهید تا پیام زیر نمایش داده شود :

با یک بار کلیک بر روی گزینه YESوارد تنظیمات داخلی HMIشوید . پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد :

در این قسمت وارد SUBNET وHMI آدرسIP ، NETWORK شده و در بخشSYSTEM SETTING MASKرا وارد نمایید

برای Enableکردن گزینه VNCاز طریق تنظیمات داخلی HMIوارد System Settingشده و در بخش Network App گزینه Enable  را ON کنید.

** بخاطر داشته باشید که IPآدرس ها باید در یک کلاس قرار بگیرند ، یعنی سه رقم سمت چپ آنها یکی باشد و رقم سمت راست که نشان دهنده شماره clientهست باید متفاوت باشد.

2. برای اعمال تنظیمات وارد پنچره Option >> Configurationشده و در قسمت Remote Desktop and Data Collectionتیک گزینه VNC را فعال کنید.

با اعمال این تنظیمات بر روی برنامه نوشته شده در ، DOPsoftبرنامه را بر روی HMIدانلود کنید . سپس وارد برنامه VNCشوید و با وارد کردن IPآدرس و شماره پورت ، به HMIمتصل شده و آن را کنترل نمایید . در ادامه تنظیمات لازم در برنامه VNCبرای ورژن موبایل ، وب و Windowsشرح داده خواهد شد .

 VNC Server
نرم افزار VNC Serverو VNC Viewerرا از اینترنت دانلود کرده و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید . در ادامه به صورت تصویری مراحل نصب نرم افزار را مشاهده می کنید

نصب برنامه VNC Viewerنیز به همین صورت می باشد .
پس از نصب برنامه جهت استفاده از آن باید یک آدرس ایمیل را به عنوان اکانت وارد نمایید ، پس از دریافت ایمیل تائید و تائید کردن اکانت می توانید از برنامه استفاده کنید . بعد از طی این مراحل وارد برنامه
VNC Viewerشده و IPآدرس HMIرا برای برقراری ارتباط وارد نمایید

در برنامه VNC Viewerوارد منو Fileشده و گزینه New Connectionرا انتخاب نمایید .

بعد از انتخاب این گزینه پنجره نشان داده شده در شکل زیر باز می شود در این پنجره IPآدرس HMIرا همراه با شماره portبه صورت 192.168.1.50::5900وارد نمایید و نام HMIرا وارد نمایید و یا یک نام دلخواه برای وارد کنید . شماره پورت را می توانید در مسیر زیر مشاهده کنید :

پس از وارد نمودن اطلاعات OKرا بزنید تا به HMIمتصل شوید . در مراحل برقراری ارتباط با ، HMIبا پیام های نشان داده شده در شکل های زیر مواجه خواهید شد :

در این مرحله گزینه Continueرا انتخاب کنید .
در مرحله بعد از شما درخواست می شود تا رمز
HMIرا وارد نمایید این رمز به صورت پیش فرض مقادیر تا 8می باشد.

برای تغییر رمز دسترسی از طریق برنامه VNCوارد مسیر زیر شده و رمز دلخواه را وارد نمایید .

در آخر موفق به مشاهده و کنترل صفحات HMIخواهید شد .

VNC برای اندروید و IOS
ابتدا باید اپلیکیشن VNCرا برای گوشی خود که سیستم عامل آن اندروید یا iosهست تهیه و نصب کنیدپس از نصب اپلیکیشن وارد آن شوید برای ایجاد کانکشن باید IPآدرس HMIرا به همراه شماره پورت به صورت 192.168.1.50::5900وارد کنید . مراحل ایجاد کانکشن در نرم افزار موبایل با سیستم عامل اندروید به صورت زیر می باشد :
1. افزودن Connection :

2. برای ایجاد کانکشن پنچره ای به صورت زیر نمایان می شود و شما باید اطلاعات HMIرا به صورت زیر در آن وارد کنید:

3. اکنون کانکشن ایجاد شده است ، با کلیک کردن بر روی گزینه Connectمی توانید با HMI ارتباط بر قرار کنید.

4. در ادامه پیام زیر را مشاهده خواهید کرد ، با کلیک کردن بر روی گزینه OK اجازه مشاهده کردن صفحات HMIرا به VNCخواهید داد :

5. در این مرحله باید پسورد HMIرا وارد کنید این مقدار به صورت پیش فرض اعداد 1تا 8می باشند.

6. با وارد کردن پسورد صحیح وارد صفحه HMIمی شوید.

می توانید صفحه را بصورت ( Horizentalافقی) یا ( Verticalعمودی( مشاهده کنید .
در نرم افزار
IOSنیز به همین روش می توانید به نرم افزار VNCمتصل شوید ، در ادامه به صورت تصویری نحوه اعمال تنظیمات و برقراری ارتباط شرح داده شده است :

VNC Web
می توانید اپلیکیشن VNCرا به مرورگر Google Chromeبیفزایید و از آن برای برقراری ارتباط با HMI استفاده کنید . برای شروع وارد مرورگر Google Chromeشده و در قسمت سرچ VNC Chrome Extentionرا جستجو کنید:

با افزودن این قابلیت به مرورگر خود می توانید به راحتی از طریق VNCبا HMIارتباط برقرار کنید . پس از انجام این مراحل می توانید مانند قبل با جستجوی عبارت در مرورگر برنامه VNCرا باز کرده و مانند شکل با وارد کردن IPآدرس با HMIارتباط برقرار کنید : 

ناشر : شرکت فنی و مهندسی کامیاب مرام

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

کارشناس فروش : ۰۹۱۲۴۷۴۴۸۵۷

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم