آشنایی با انواع اینورترهای دلتا

نوشته شده در تاریخ2 سال پیش 1283
دوست داشتن0

در این مجموعه قصد داریم شما را با نحوه استفاده از اینورترهای کمپانی دلتا و تفاوت بین اینورترها و پارامترهای اساسی محصولات اینورتر کمپانی دلتا آشنا کنم. در ایتدا قصد دارم که شما را با تفاوت بین اینورترها و انواع مدل اینورترهای دلتا آشنا کنم. شرکت دلتا دارای چندین اینورتره که از نظر ساختار، شکل ظاهری و کاربردهایش با هم دیگر متفاوت هستند. اولین محصول آن، اجازه دهید از قسمت ساده شروع به معرفی کنم. محصول VFD-L است. VFD مخفف اینورتر یا به عبارتی ولتاژ و فرکانس است. L هم تیپ آن است.

ساده ترین مدل و قدیمی ترین مدل اینورتر دلتا، تیپ L است که دارای پورت RS485 برای شبکه است. 2 ترمینال ورودی دارد و یک ترمینال خروجی جهت کنترل خارجی، منظور از کنترل خارجی جهت چپ گرد، راست گرد کردن. منظور از ترمینال خروجی، رله های خروجی که قابل برنامه ریزی برای کاربردهای مختلف. برای چه کارهایی مناسب است؟ برای بارهای معمولی، برای مثال برای چرخاندن فن و موتورهای کوچکی که نیاز به گشتاور راه اندازی بالایی ندارن و از نظر قیمت هم که قیمت مناسبی دارد.

محصول دیگری که می توانیم معرفی کنیم اسمش IED SERIES که دارای ورودی مخصوص برای UPS است که برای شرایط اضطراری می شود از آن استفاده کرد. شبکه Modbus و Canbus را ساپورت می کند. حداکثر فرکانس خروجی آن 120Hz است و می توان به آن کارت وصل کرد و ورودی انکودر هم به آن داد. 24 ورودی دیجیتال و 5 خروجی رله ای دارد و یونیت ترمز داخلی دارد برای بارهایی که می خواهد به صورت ناگهانی توقف کند و مخصوص آسانسورها ساخته شده و در برابر افزایش ولتاژ ورودی هم حفاظت دارد. گشتاور راه اندازی آن تا 150% گشتاور نامی می تواند بالا رود و برای راه اندازی موتورهای Gear Loos خیلی کاربرد دارد.

مدل دیگری که برای آسانسور ساخته شده، سری VFD-VL است که از سخت افزار قدرتمندی برخوردار است، به صورت حلقه بسته می تواند کار کند یعنی فیدبک انکودر را میتوان به آن وصل کرد. دارای کارت توسعه است، یک سری کارت هایی را می شود بهش Expand یا اضافه کرد. دارای خروجی رله است برای اینکه بتوانیم به آن ترمز مکانیکی استفاده کنیم. دارای پارامتر جبران سازی گشتاور است، همچنین یونیت ترمز داخلی تا 22KW دارد، یعنی تا توان 22KW شما لازم نیست برای آن Unit Brake  اضافه کنید. از ترمینال های روی آن می توانیم به مقاومت ترمز بدهیم. دارای مد کنترلی FOC یا Field Oriented Control که از طریق میدان می تواند شفت موتور را قفل کند و نگه دارد. از پروتکل مدباس تحت RS485 ساپورت می کند و با یک منبع تغذیه ولتاژ پایین هم می تواند در شرایط برق اضطراری کار کند.

سری دیگر اینورترهای کمپانی دلتا سری LS600  است که یک برد داخلی دارد که از طریق این برد می تواند کنترل برداری انجام دهد، برای ولتاژ و جبران سازی اتوماتیک ولتاژ انجام دهد. در سرعت های بالا به راحتی می تواند توقف کند. برای کارهای عمومی استفاده می شود یعنی بعد از اینورترهای تیپ L، می توانیم از تیپ LS600 استفاده کنیم. در دورهای پایین هم می تواند گشتاور ما را جبران سازی کند، همان گزینه torque compensation که قبلتر گفتیم. برای مصارف ساده استفاده می شود.

تیپ بعدی، تیپ VFD-EL است که پورت RS485 را تحت پروتکل Modbus ساپورت می کند. مود PID کنترلر دارد، می تواند کنار چند تا اینورتر دیگر کنار خودش قرار گیرد.، بدون اینکه مشکلی براش پیش بیاد. DCbus خودش را می تواند اشتراک گذاری کند. DCbusچیست؟ آن قسمتی که بعد از اینکه برق سه فاز یا تکفاز ما از نوع ac به اینورتر دادیم توسط مدار یکسوساز داخلی خودش تبدیل به DC می شود. آن DCbus خودش را می تواند به خروجی انتقال دهد جهت استفاده تجهیزات دیگر.

یک سری اینورتر دیگر داریک به نام HES کمپانی دلتا که مخصوص ماشین های تزریق است که برای کارهای دستگاه تزریق استفاده می شود.

تیپ بعدی VFD-M است که خیلی پرکاربرد است، فرکانس خروجیش حداکثر تا 400Hz بالا می رود. لغزش را می تواند جبران کند و torque compensation دارد. هم لغزش و هم گشتاور را می تواند جبران سازی کند و دو زمان شتاب و توقف مجزا دارد. PID کنترل داخلی دارد و منحنی V/F آن قایل برنامه ریزی است، یعنی شما می توانید منحنی V/F آن را ویرایش کنید که در کجا منحنی شکست داشته باشد. ورودی آنالوگ ولتاژی و جریانی دارد. دارای پورت  RS485 و ترمز DC برای لحظه توقف است.

مدل خیلی قدرتمند بعدی VFD-B دلتاست که به صورت  default خروجی آن تا 400Hz است، به صورت نرم افزاری تا 1000Hz  می تواند بالا رود و به صورت سخت افزار تا 2000Hz می تواند خروجی دهد. بسیار پرکاربرد است، برای راه اندازی موتورهای اسپیندل که با فرکانس بالایی کار می کنند و همچنین 16 تا multi speed input دارد یعنی 16 تا برنامه می گیرد. برای سرعت های مختلف، دارای PID داخلی است که می توان از آن برای بوستر پمپ ها استفاده کرد، دارای مود و پارامتر sleep و wake up هست برای بوستر پمپ ها. کارت افزایش به آن وصل می شود، می توانیم به آن انکودر وصل کنیم و پروتکل مدباس را ساپورت می کند و تحت RS485 و دارای 4 تا زمان شتاب و توقف مجزا است و همچنین منحنی V/F آن قابل برنامه ریزی است که این منحنی می توانید شما جهت راه اندازی اسپیندل موتورها استفاده کنید. برای جاهایی که شما نیاز به دوام بالایی دارید مثل نساجی ها که محیط گرد و غبار بالایی دارند، می توانید از این اینورترها استفاده کنید. هیت سینگ خیلی قوی ای پشت خودش دارد و IGBT بسیار بسیار قوی دارد.

محصول دیگری که می توانیم معرفی کنیم ، سری CH2000 همانند همان سری C2000 دلتاست، با این تفاوت که H آن منظورش این است که برای کارهای Heavy ساخته شده. برای کارهای فوق سنگین ساخته شده است. گشتاور راه اندازی بالا دارد، 200% گشتاور نامی می تواند گشتاور راه اندازی داشته باشد، در فرکانس 0.5Hz هم می تواند برای شما این گشتاور را بدهد. توانایی راه اندازی موتورهای القائی و سنکرون را دارد. جبران سریع بارهای لحظه ای دارد. دارای PLC داخلی با ط=ظرفیت برنامه ریزی 10Kstep یعنی شما می توانید عملا از ورودی ها و خروجی های این اینورتر همانند یک PLC توسط نرم افزار WPLsoft  برنامه دهید. فقط کافی است شما یک مبدل RS485 به USB داشته باشید و از طریق نرم افزار WPLsoft اقدام به برنامه نویسی PLC ئاخلی این اینورتر کنید. کارت های توسعه یا همان Expansion cart ها از نوع ورودی-خروجی به آن وصل می شوند. برای مثال اگر خروجی رله ای کم آوردیم برای برنامه نویسی PLC خود، می توانیم از توسط یک کارت R6AA به این اینورتر اضافه کنیم و خروجی های بیشتری از آن بگیریم.

سری بعدی، سری C200 کمپانی دلتاس که تقریبا می توانیم بگوییم همان C2000 است که از نظر امکانات کمتر از C2000 است ولی از نظر قدرت IGBT مانند تیپ B خیلی قدرت بالایی دارند. خیلی درایو هوشمندی کنترل برداری برای شما انجام می دهد. Vector control است و توانایی کار در انواع مدهای کنترلی را دارد. فرکانس خروجیش تا 600Hz بالا می رود. دارای PLC داخلی با ظرفیت برنامه نویسی 5Kstep. برای محیط هایی که گرد و غبار خیلی بالایی دارند و آلودگی دارند، استفاده می شود. دارای چاپر داخلی جهت اتصال به مقاومت ترمز. از شبکه canopen و modbus می تواند پشتیبانی کند و به صورت On Board و Built In روی خودش canopen/modbus را دارد. ورودی و خروجی پالس فرکانس بالا دارد، 33KHz می تواند پالس ورودی بگیرد و بدون اینکه کارت افزایشی نیاز داشته باشد، می توانید به آن از ورودی های MI7،   MI8، انکودر استفاده شود جهت کارهایی که نیاز به Position Control و Close Loop داریم. کی پد آن هم جدا می شود.

مدل دیگری که مدل پرکاربردی است و الان در کارهایی مثل tower crane ها، جرثقیل های سقفی استفاده می شود، مدل C2000 است. این اینورتر قابلیت این را دارد که حتی برای شما موتورهای PM یا Permanent Motor ها را راه بیاندازد. چه موتورهایی هستند؟ مثل موتورهای سروو، شما می توانید از طریق اضافه کردن یک کارت PGبه اینورتر خودتان، کار Position Control، Torque Control و Speed Control برای آن انجام دهید. چه برای موتورهای IM (Inductive Motor) چه PMها، یعنی از نظر مدهای کنترلی خیلی مد قوی هست. دارای مد SVC یعنی Sensorless Vector Control است که می تواند به صورت Vector Control کار کند. درادامه بحث ها در معرفی پارامترهای مربوط به اینورتر اشاره خواهیم کرد که تفاوت بین مدهای کاری چیست؟ یعنی تفاوت بین VF CONTROL و Vector CONTROL چیه خواهد بود؟ فوق العاده اینورتر قوی ای است. از طریق اضافه کردن کارت افزایشی شبکه canopen را هم برای ما ساپورت می کند. یونیت ترمز داخلی دارد و تا 30KW یعنی شما نیاز ندارید که  Unit Brake برای آن نصب کنید.

مدل دیگری که مخصوص بوستر پمپ ها ساخته شده و حتی یک فانکشنی برای بوستر پمپ دارد تا می تواند 8 تا موتور را برای شما کنترل کند توسط کارت افزایشی و مود PID  داخلی دارد و فیدبک Pressure Transmitter شما را میگیرد. مدل CP2000 است. قابلیت اتصال به 4 موتور و کارکرد چرخشی موتورها را دارد. به چه صورت؟ یعنی شما در کارهایی که به بوسترپمپ احتیاج دارید. می خواهید هر چند دقیقه موتورها را تا 8 موتور توسط کارت توسعه، قابلیت افزایش دارد. توسط کارت R6AA می توانید تا 8 موتور این را افزایش دهید. از شبکه BACNET و Modbus ساپورت می کند. BACNET یک پروتکلی است که در BMSها، درکنترل هوشمند برق ساختمان از شبکه BACNET استفاده می شود. کی پد آن توسط کابل LAN جدا می شود. کی پد آن توسط کابل LAN جدا می شود و حتی می توانید کی پد C2000 هم به آن وصل کنید. به اینورترهای C200 هم شما می توانید کی پد C2000 را وصل کنید. دارای PLC داخلی است برای سیستم های HVAC و آتش نشانی و بوستر پمپ کاربرد بالایی دارد.

پس با این اوصاف، یک Review می کنیم. اپر کار ساده ای می خواهیم انجام دهیم و نیاز به گشتاور راه اندازی بالایی نداریم و می خواهیم با هزینه کم این کار را انجام دهیم، از اینورترهای LS600، VFD-EL و VFD-M می توانیم استفاده کنیم. اگر از کارهای Heavy بخواهیم استفاده کنیم. برای کارهایی که نیاز به گشتاور راه اندازی بالا دارن و دوام بالایی می خواهیم، می توانیم از سری اینورتر تیپ B، C2000 و C200 استفاده کنیم. C200 جایگزین خیلی خیلی مناسب برای اینورترهای سری VFD-B از نظر دوام می تواند باشد. اگر نیاز به آپشن های بالا داریم، به مدهای کنترل پیچیده داریم، به PLC قوی داریم، می توانیم از اینورترهای C2000 دلتا که فوق العاده آپشن های بالایی دارند، استفاده کنیم و اگر نیاز به کارهای Heavy داریم. به گشتاور راه اندازی خیلی خیلی بالا نیاز داریم، حدود 200% در فرکانس 0.5Hz، می توانیم از CH2000 استفاده کنیم. اگر برای بوستر پمپ ها می خواهیم استفاده کنیم، بهترین راه حل برای بوستر پمپ ها، CP2000 است. با هزینه بسیار بسیار کم، به صورت هوشمندانه شما می توانید بوستر پمپ های خودتان را به صورت fix Quantity ، Fix Quality ، چرخشی و هر مدلی که می خواهید استفاده کنید. در بخش های بعد به معرفی پارامترهای اولیه تا پارامترهای پیچیده اینورتر تیپ M خواهیم پرداخت.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

کارشناس فروش : ۰۹۱۲۴۷۴۴۸۵۷

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم